Meningitída u detí: Pri týchto prejavoch treba spozornieť

Meningitída u detí je vážne ochorenie, ktoré môže v priebehu niekoľkých hodín viesť až ku smrti. Preto je veľmi dôležité rozpoznať čo najskôr symptómy tohto vážneho ochorenia. Väčšina rodičov si myslí, že ochorenie sa prejaví vyrážkou, ale už predtým sa objavia prvé varovné príznaky podobné chrípke. Kedy spozornieť?

Meningitída u detí
stock.adobe.com

Príznaky meningitídy

Varovné signály si môžete ľahko zameniť za bežnú virózu alebo chrípku, po nich však ochorenie naberá veľmi rýchly spád. Spozornieť treba pri týchto príznakoch: bolesť hlavy, horúčka a zimnica, stuhnutý krk, silná bolesť svalov, studené ruky alebo nohy, bledá koža, zvracanie, potreba obmedzenia svetla – dieťa neznesie jasné silné svetlo, zmätenosť. Vyrážka sa môže, ale nemusí objaviť. Je príznakom vážneho stavu: otravy krvi, teda septikémie. Ak sa objaví vyrážka treba ihneď ísť do nemocnice.

Čo to vlastnej je?

Meningitíde sa hovorí aj zápal mozgových blán, presnejšie je to zápal výstelky okolo mozgu a miechy. Otravu krvi spôsobujú choroboplodné zárodky a je život ohrozujúcim stavom. Nečakajme, kým sa objaví vyrážka, ale už pri vyššie spomínaných prvotných príznakoch vyhľadajme lekársku pomoc. Ochorenie postupuje veľmi rýchlo, často sa rozvinie v priebehu 24 hodín. Bábätká sú najzraniteľnejšie. Po nich – prekvapivo – tínedžeri.

Po vyrážke „odchádzajú“ orgány

Klasickým príznakom vyrážky, ktorá sprevádza meningitídu je, že po priložení pohára nezmizne. Neraz netrvá ani hodinu po objavení sa vyrážky a meningitída u deti začne vypínať životne dôležité orgány a funkcie. Ak sa lekárom podarí dieťa zachrániť, zvyčajne je potrebná amputácia postihnutých končatín. Zápal mozgových blán si vyžaduje rýchlu intenzívnu lekársku pomoc a silné antibiotiká podávané priamo do žily. Pre jedného z desiatich ochorenie končí smrťou.

Menej známym, ale jasným príznakom meningitídy je dvojité alebo rozmazané videnie. Ak sa dieťa sťažuje na to, že sa mu hmýri pred očami, vidí neostro, nevie sa zamerať na konkrétny predmet, môže ísť o prejav tohto vážneho ochorenia.