Môže mať mama syndróm vyhorenia?

Každá z nás žien skôr či neskôr zažije radosti i starosti spojené s materskou a rodičovskou dovolenkou. Teraz sa budeme venovať tým starostiam. Rozprávali sme sa s klinickou psychologičkou Mgr. Katarínou Bielikovou.  

syndróm vyhorenia

Odvrátená strana materstva

Príchod bábätka je obyčajne radostnou udalosťou. Nastávajúca mamička sa teší na svoj voňavý batôžtek šťastia. Lenže popri radosti sa začne vynárať aj kopec starostí, ako je nočné vstávanie, následná únava, nevyspatosť. Mamička upraví celý svoj život a prispôsobuje ho potrebám novorodenca. Odrazu si nemôže dovoliť hocikedy skočiť do obchodu, ísť s kamarátkami pokecať. Ešte aj také samozrejmé činnosti, ako je nákup potravín, sa stávajú veľkou manažérskou úlohou. Z mamičky na materskej sa stáva manažér s minimálnym mesačným príjmom.

Každá mama je vrcholový manažér

Často v ambulancii počujem, ako sa mamy sťažujú, že im partner naznačuje, že sú na dovolenke (materskej) a majú byť predsa oddýchnuté, keďže nemusia chodiť do práce. Pritom mama najmenších detí pracuje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, celý mesiac, rok až tri roky bez jediného dňa voľna. Toto všetko vedie k narastajúcej permanentnej vyčerpanosti a veľmi často až k sociálnej izolácii matky. V dôsledku toho žena čiastočne „zakrpatie“ v oblastiach, ktoré sa spájajú s dospeláckymi aktivitami. 

syndróm vyhorenia

Nepodceňujme únavu, smútok a hnev

Činnosti matky na materskej sú ohraničené na sociálny okruh dieťaťa, ktorý sa rozširuje len veľmi pomaly. Mamičky s deťmi do 3 rokov trávia väčšinu času doma, v kruhu rodiny alebo na detských ihriskách. Tým je ich okruh sociálnej interakcie a tém konverzácie značne zúžený na to, ako dieťa papá, ako sa učí hygienickým a iným návykom, ako ho zabaviť či uspať a popritom stíhať starostlivosť o kuchyňu a domácnosť. Okrem toho väčšina mamičiek je po finančnej stránke odkázaná na partnera alebo pomoc rodiny. Všetky tieto faktory zvyšujú riziko vzniku psychických ťažkostí až vyhorenia. ÁNO, mamina na materskej dovolenke môže mať syndróm vyhorenia. Môže sa cítiť nedocenená až menejcenná, stráca finančnú nezávislosť, narastá frustrácia z nedostatku primeranej sociálnej interakcie. Preto je veľmi dôležité, aby ju podporoval hlavne partner a dával matke svojho dieťaťa pocítiť, že si váži to, čo robí, aby sa aspoň na pár hodín týždenne postaral o svojho potomka a umožnil partnerke, aby sa venovala aj aktivitám, ktoré nesúvisia s dieťaťom a umožňujú žene osobný rozvoj a relax.

Vytvorte si priestor pre seba bez pocitu viny

Ak to tak nie je, je potrebné sa k svojmu stavu postaviť seriózne, nečakať, kým prejde a začať ho riešiť. Dôležité je naučiť sa vytvárať priestor pre svoj vlastný psychický oddych. To neznamená vo voľnom čase skladať plienky alebo žehliť. To znamená vypnúť a odísť aspoň na chvíľu od materských povinností. 

syndróm vyhorenia

Nájsť niečo, kde sa stane z mamy opäť žena. Či už je to pilates, posilka alebo kávička s kamarátkami. Aj v mojej psychologickej praxi sa stretávam s mamičkami, ktoré prichádzajú takmer bez energie. Pomáham im uvedomiť si, že ich hodnota neklesla. Práve naopak! Že majú právo na odpočinok. Že je úplne v poriadku nechať dieťa aspoň na pár hodín starým rodičom či iným ochotným príbuzným. Že sú v práve, ak od partnera žiadajú, aby sa po práci dieťaťu venoval. Učím mamičky, že nemusia s dieťaťom tráviť každú minútu svojho života. Pretože tým mu vlastne bránia, aby samo objavovalo svet a učilo sa  samostatnosti.

Mamičky, vyhraďte si čas len pre seba. Každý deň aspoň pol hodinu. Pretože vaše dieťa potrebuje hlavne spokojnú mamu a nie vystresovanú nerváčku alebo únavou zvalcovanú osôbku, ktorá nemá chuť na nič.

www.lucka.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach