Multisystémový zápalový syndróm detí: Čo o ňom potrebujete vedieť ako matka?

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa čoraz častejšie spomína multisystémový zápalový syndróm detí. Väčšina detí, ktoré infekciu COVID-19 prekonajú síce nemá príznaky, ale u niektorých sa neskôr ukáže tento veľmi zvláštny a potenciálne nebezpečný stav. Čo o ňom potrebujeme vedieť?

Syndróm u detí, ktorí pripomína Kawasakiho chorobu spozorovali v Taliansku, Anglicku, Amerike, i v susednom Česku. I keď väčšina detí s týmto novým syndrómom mala pozitívny test na nový koronavírus, príznaky typické preň neprejavovala. Naopak, mali príznaky, ktoré sa veľmi výrazne podobajú na Kawasakiho chorobu: horúčka, viac ako polovica zaznamenala vyrážku, bolesť brucha, zvracanie alebo hnačku. Problémy s dýchaním nemala ani polovica týchto detí.

Zatiaľ ním trpia len deti

Neklesajúca horúčka nad 38 stupňov, ktorá trvá najmenej 24 hodín je jasným dôkazom zápalu v tele. Deti s mutisystémovým zápalovým syndrómom potrebujú hospitalizáciu. Najčastejšie sú postihnuté zápalom viaceré orgány – minimálne dva a na stav dieťaťa nesedia žiadne alternatívne známe diagnózy. Doposiaľ je ochorenie evidované u detí a mladých do veku 21 rokov, odborníci však pripúšťajú, že sa to môže zmeniť. Samozrejme, o tejto diagnóze hovoríme len vtedy, ak je pacient pozitívny na prítomnosť koronavírusu alebo jeho protilátok v krvi.

Komplikácie si vyžadujú intenzívku

Väčšina detí sa z ochorenia úplne zotaví, ale niektoré neprekonajú vážne komplikácie. Pri komplikáciách je nevyhnutná hospitalizácia na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Komplikácie si vyžadujú podporu srdca alebo dýchania. Našťastie, väčšina prípadov je ľahších. Lekári dokonca uvažujú o tom, že mnohé mohli zostať nepozorované, pretože ich rodičia považovali za bežnú virózu.

Mohlo by vás zaujímať

Príznaky koronavírusu u detí: Rozpoznáte ich?

I keď skúsenosti s novým koronavírusom ukazujú, že deti ochorenie COVID-19 spravidla prekonávajú ľahšie, neznamená to, že by sme nemali venovať pozornosť príznakom, ktoré chorobu signalizujú. I kvôli… Čítaj ďaľej

Nie je to Kawasakiho choroba

Kawasakiho choroba je zriedkavý stav, ktorý spôsobuje zápal (opuch a sčervenanie) krvných ciev. Ovplyvňuje najmä dojčatá a malé deti. Lekári sa domnievajú, že je jeho príčinou je nadmerná reakcia imunitného systému na neznámy spúšťač. Multisystémový zápalový syndróm detí podľa odborníkov pravdepodobne nie je formou Kawasakiho choroby. Zrejme ide o stav spôsobený abnormálnou imunitnou odpoveďou na COVID-19. Medzi oboma chorobami existujú aj veľké rozdiely.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach