SPÄŤ
Prebiehajúce

Najhoršie prezývky, ktoré môže dať rodič svojmu dieťaťu

Od: Henrieta Karabova 1.10.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Nikdy ho podobne nenazývajte!

Takto dieťaťu nikdy nehovorme!

Dnešní rodičia prejavujú podstatne viac fantázie pri výbere mena dieťaťa, ale aj pri jeho prezývkach. Kým naši rodičia nám hovorili: „cukríček“, „pusinka“, „zlatko“, či „chrobáčik“, moderní rodičia majú pre svoje deti úplne iné prezývky. Problémom však je, že niekedy si neuvedomia fakt, že hoci je ich prezývka vtipná, dieťaťu tým môžu priamo alebo nepriamo uškodiť.

Uvažujme ešte predtým, ako niečo povieme

Citlivé deti môžu už len vďaka jednej v podstate dobre myslenej prezývke trpieť. Stačí, keď dcérku nazvete „buchtičkou“, „slaninkou“ alebo „poriadnym mäskom“, môže sa to odzrkadliť na jej psychike. A to aj po rokoch. Spojí si to s prípadnou nadmernou hmotnosťou alebo obavami z nej, čo sa môže preniesť až do porúch príjmu potravy. Samozrejme, neexistuje rodiť, ktorý nerobí chyby. Prehodnoťme teda ešte predtým ako vypustíme nejaké slovo na pomenovanie nášho dieťaťa, či je skutočne vhodné a akým spôsobom ho môže vnímať dieťa.

Toto nie

Dobre vieme, že ak dieťaťu, keď niečo spraví zle povieme, že je grambľavé, nešikovné, hlúpe, alebo že nikdy nič neurobí ako má, výsledok bude len a len negatívny. Dieťa zneistie, bude mať strach a stres niečo ďalšie urobiť, lebo sa zase z našej strany dočká len potupy. Veľmi zlé sú prezývky smerujúce k zbabranej písomke, vyliatej polievke, nezvládnutému kotúľu, slabosti, strachu či nadváhe alebo naopak prehnanej chudosti…

Akým označeniam a prezývkam sa treba rozhodne vyhnúť, i keď sú momentálne dosť trendové?

 🎈Bojko, Strachopud, Poserko

🎈 Plačko,

🎈 Slaboško, Chudáčik,

🎈 problémové dieťa,

🎈 Kráľovná drámy

🎈 Citlivček, Rozmaznanček

🎈 Drzúň, Provokáčik,

🎈 Fagan, Podvodník, Nezbedník, Klamárik

Učme deti k sebaúcte

Vo svete, kedy je pre budúcnosť dieťaťa veľmi dôležitá sebaúcta, je takýto spôsob výchovy skôr škodlivý ako prínosný. Nezabudnime na to, že deti si stavajú svoj svet a obraz o ňom z našich slov. Skutočne chceme, aby sa cítilo neschopné, slabé, menejcenné?

-sz-

Čitateľská súťaž !!!

Odpovedzte na súťažnú otázku a troch z vás vyžrebujeme a odmeníme. Víťaz získa   knižky o rozvoji detí od detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej 

Aby ste sa mohli zúčastniť súťaže, musíte sa registrovať na portál www.woman.sk. Po registrácii sa pomocou vašich prihlasovacích údajov prihláste na portál www.woman.sk a môžete súťažiť !!! Inak nemôžete byť zaradení do zlosovania!!!

Najhoršie prezývky„Nemusíte kupovať hračky, všetky pomôcky na zmysluplne strávený čas s deťmi nájdete doma.“Očakávané publikácie detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej, ktoré už nájdete na pultoch kníhkupectiev, sa stanú pomocníkmi pre všetkých rodičov. V knihách Ako rozvíjať schopnosti dieťaťaHry a aktivity na rozvoj schopností dieťaťa nájdete vyše 100 námetov na zmysluplné trávenie času s deťmi. Ponúkajú zaujímavé tipy na rozvoj zmyslov, jemnej motoriky, matematických schopností, pozornosti, pamäte a reči. Knižky plné nápadov sú vhodné pre deti od narodenia až po nástup do školy. A čo je najlepšie, aktivity a hračky si dokážete jednoducho pripraviť a vyrobiť z dostupných materiálov.
Knihy vychádzajú vo vydavateľstve Fortuna Libri, viac na www.fortunalibri.sk.
100 námetov na hry a aktivityNajhoršie prezývkyKtorá schopnosť sa u vášho dieťaťa práve rozvíja? A akými aktivitami podchytíte jej rozvoj? A ako naučíte dieťa samoobslužným činnostiam? Týmto a mnohým ďalším otázkam sa venuje detská psychologička Petra Arslan Šinková v nových publikáciách:

  • Ako rozvíjať schopnosti dieťaťa
  • Hry a aktivity na rozvoj schopností dieťaťa
  • Okrem dlhoročnej praxe nachádza inšpiráciu aj v pedagogike Marie Montessoriovej, s ktorej metódou sa oboznámila na Univerzite Sigmunda Freuda vo Viedni. „Nedržím sa striktne jej pedagogiky, ale ponúkam v praxi overené tipy na aktivity a hračky, ktoré považujem za výborný prostriedok na rozvoj schopností u detí od narodenia až po nástup do školy,“ hovorí autorka. V knihách nájdete okrem odpovedí na často kladené otázky aj tipy na hračky, ktoré jednoducho vyrobíte doma alebo pri prechádzke parkom. Pomôcky sú rozdelené podľa veku a záujmu dieťaťa a dokonca aj podľa ročných období. Dieťa si zážitkovou formou  prostredníctvom experimentov rozšíri poznanie, logické myslenie, predstavivosť a pochopí príčinu a následok. Jedinečné knihy slovenskej psychologičky si určite nájdu miesto aj vo vašej rodine.Viac na www.fortunalibri.sk

    womangalérie VŠETKY