Najlepší čas na spanie pre predškolákov: 20.00 hodina a skôr

V mnohých rodinách sa každý večer odohráva podobný boj: dostať dieťa do postele a donútiť ho spať si vyžaduje veľa úsilia. Na druhej strane, ak ich nenaučíme už v ranom detstve správnym spánkovým zvykom, môžu trpieť po celý život. Kedy a prečo by mali ísť spať?

Kedy je najlepší čas na spanie?

Najlepší čas na spanie
https://stock.adobe.com

Koniec hry najneskôr o 19. hodine

Skorý čas večierky má pre deti dlhodobé prínosy pre zdravie, ale málokomu sa podarí uspať dieťa skôr ako o 20. hodine. Čo by sme dali za to, aby deti, ktoré už popoludní nespia zaspali okolo 18. hodiny! Podľa nových zistení by deti v predškolskom veku mali najneskôr zaspávať o 8. večernej hodine a rodičia by mali robiť všetko preto, aby ich na tento návyk pripravili. Medzi siedmou a ôsmou večernou hodinou by už mali najedené a umyté oddychovať v posteli a pripravovať sa na spánok. Je to najlepší čas na spanie.

Ochrana pred obezitou

Predškoláci, ktorí zaspávajú pravidelne o 8. hodine večer alebo ešte skôr majú o polovicu menšie riziko obezity. Len 10 percent z týchto detí bolo vo vyššom veku obéznych. Medzi deťmi, ktoré zaspávali medzi 20. a 21. hodinou počet obéznych vzrástol na 16 percent a z detí, ktoré zaspávali po 21. hodine neskôr trpelo obezitou až 23 percent. Rovné výsledky boli u dievčat i chlapcov.

Čo robiť preto, aby dieťa zaspalo najneskôr o 20. hodine?

Ak náš predškolák ešte popoludní spáva, problém je výraznejší, pretože je nabitý energiou aj vtedy, keď už my „padáme na ústa“. Popoludňajší spánok by mal trvať maximálne do 14.30 – 15.00 h, aby sa dieťa nielen stihlo unaviť, ale aby využilo zvyšok dňa k svojej spokojnosti. Ideálne je, aby v popoludňajšom čase vydalo energiu fyzickou aktivitou, športom, ktorý mu pomôže večer príjemne zaspať. Večeru by sme nemali podávať po 18. hodine, optimálne však je, aby aspoň párkrát do týždňa dieťa večeralo v rodinnom kruhu. Podporme ho, aby všetky aktivity ukončilo do 19. hodiny a potom šup do postieľky.