SPÄŤ
Pre deti

Náročná otázka: Ako prichádzajú na svet detičky?

Od: Henrieta Karabova 15.6.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Aj vy to riešite takto?

Každého rodiča raz jeho deti postavia pred problém: Ako odpovedať na otázku, odkiaľ prichádzajú bábätká? Samozrejme, že školákom už klamať nemôžeme, ale ako vysvetliť pôrod a zrodenie dvojročnému dieťatku? Tu je niekoľko možností, ako na túto zvedavú otázku odpovedať.

Ako prichádzajú na svet detičky

Jordan Watson, novozélandský otecko, vytvoril videonávod pre všetkých rodičov, ktorí sa s týmto problémom stretnú. Samozrejme, zobral to s humorom a nadsadením, bez toho by to ináč nešlo. Tu sú jeho návrhy na riešenia „závažného problému“ mnohých rodičov J:

1. Reakcia: Útek

Je to síce vtipné, ale niektorí rodičia skutočne riešia odpoveď na otázku svojho 2-3-ročného dieťatka o tom, ako prišlo na svet, útekom. Niektorí reálnym útekom z izby, kde sa dieťa nachádza, iní si rýchlo „spomenú“ na neodkladný problém, ktorý musia hneď vyriešiť, alebo jednoducho sa tvária, že nepočujú a odbočia od témy. Najlepšie riešenie to však nie je. Môžeme si byť istí, že onedlho svoju otázku zopakuje a bude sa domáhať odpovede.

2. Ukážka s bábikou

Akčnejší ,herecky zdatnejší rodičia sa môžu odvážiť dieťaťu ukázať, ako rastie bruško tým, že si pod tričko schovajú bábiku a keď je čas, „porodia“ ju vyhrnutím trička… Samozrejme, na túto ukážku budú nadväzovať postupne ďalšie detské otázky a tiež sa treba pripraviť na otázky – ako sa bábätko do bruška dostalo…

3. Strohý fakt

Rodičia „faktografi“, ktorí nechcú učiť svoje dieťa rôznym bludom ani kaziť mu myseľ nezmyslami a rozprávkami, jednoducho vychrlia strohú pravdu: narodia sa z mamy v pôrodnici a povysvetľujú aj podrobnejšie fakty, ak má dieťa záujem. Je však otázne, do akej miery tomu porozumie. Rozhodne sa treba vyhnúť „krvákom“.

4. Technickí rodičia

Vysvetľovať dieťaťu evolúciu ľudstva a postupnosť celého tehotenstva až k pôrodu ocení možno školák, ale 2-3-ročné dieťa z toho veľa mať nebude. Ani z iných technických detailov, ako prebieha pôrod, či informácie o kombinovaní génov. Ušetrime si to na neskôr.

5. Najrýchlejšie riešenie

„Opýtaj sa svojej matky!“, odpoveď, ktorá hovorí za všetko a ktorej sa zrejme každý rodič z času na čas dopustí. Predsa len, nie vždy máme svoj deň, či svoju chvíľu a niekedy naozaj nemáme energiu riešiť odpovede na zvedavé detské otázky. Škoda však, že častejšie sa takto zbavujú povinnosti muži ako my – mamičky. Pri nás všetko končí…

6. Rozprávky

Asi najmenej vhodné riešenie, je dieťaťu narozprávať komplikované rozprávky o tom, ako deti nosí bocian, Ježiško, či nejaká iná osoba. Alebo, že ho našli pred dverami, na brehu rieky, v lese a podobne. To sú všetko veci, ktoré si deti môžu veľmi dobre zapamätať a neskôr sa obrátia proti vám. Nezabúdajte na to, že si v škôlke vymieňajú poznatky a už i tam môžu schytať výsmech.

Ako teda na to?

Jednoznačne: povedzme pravdu, prispôsobenú veku dieťaťa.

-sz-

womangalérie VŠETKY