Návšteva pediatra: Čo sa ho spýtať, aby ste vedeli, že všetko je v poriadku?

Pre čerstvých rodičov je návšteva pediatra novinkou a niekedy aj stresujúcou záležitosťou. Nepoznáme príznaky detských ochorení a pomaly sa učíme kontrolovať ich zdravotný stav, vývoj, sledujeme dôležité míľniky. Čo by sme sa mali spýtať pediatra, aby sme si boli istí, že dieťaťu poskytujeme dostatočnú starostlivosť?

https://www.shutterstock.com

Do veku jedného roka má dieťatko absolvovať aspoň 7 návštev u pediatra. Je to preto, že prvý rok je plný dôležitých míľnikov a dieťatko rýchlo rastie. V tomto období rozhodne nič neriešme štýlom: kamarátka dáva dieťaťu taký a taký výživový doplnok, skúsim to aj ja. Vždy, ak chceme dieťaťu podať akýkoľvek liek alebo výživový doplnok, či zmeniť spôsob stravovania, konzultujme to vždy s pediatrom. Rodičia sa často v prvých mesiacoch života dieťatka pýtajú nielen na problémy súvisiace s kŕmením a rastom, ale aj bezpečnosť dieťaťa v autosedačke a podobne.

Jedna z najdôležitejších tém je očkovanie

Veľmi horúcou témou je očkovanie detí. Otvorená komunikácia s pediatrom je aj v tejto oblasti veľmi dôležitá. Pýtajme sa na negatívne reakcie, spôsob ošetrenia prípadného opuchu, očkovací kalendár. Prediskutujme akékoľvek pochybnosti. Je dôležité, aby sme vedeli, aké sprievodné javy môžeme očakávať – napríklad, že v prípade mnohých očkovacích látok je horúčka počas prvých 72 hodín bežná a podobne.

S chorobami prichádzajú zmeny správania

Mnohí rodičia sú prekvapení, čo sa z ich dieťaťom stalo, keď sa zrazu správa úplne inak ako predtým. Za negatívnymi zmenami správania veľmi často stoja práve ochorenia. Nie je to len náladovosť, ale aj zmena chute do jedla, spavosť, únava, ale napríklad aj prchkejšie reakcie a utiahnutosť. Môžu sa prejaviť aj vtedy, keď dieťa nemá horúčku.

Budujme dôveru medzi pediatrom a dieťaťom

Otvorený dialóg medzi nami a pediatrom podporuje dôveru dieťaťa voči nemu. Pre diagnostiku a liečbu je veľmi dôležité, aby dieťa spolupracovalo. Vytvorením pozitívnej príjemnej atmosféry na vyšetreniach to podporíme. Spýtajme sa pediatra otázky, ktoré trápia dieťa, aby videlo, že má právo vedieť o svojom zdravotnom stave čo najviac.