Nedávajme deťom priveľa pasty!

Koľko pasty potrebujú deti na čistenie zúbkov?

Predstava niektorých rodičov o tom, že čím viac zubnej pasty dieťaťa dáme, tým bude mať čistejšie zuby, je veľmi mylná. Priveľa pasty môže deťom škodiť. Prečo a koľko jej teda použiť?

Priveľa pasty

Priveľa fluoridu škodí

Fluorid je skvelým na predchádzanie zubnému kazu, ale priveľa tejto látky môže poškodiť vyvíjajúce sa zúbky detí. Výsledkom môžu byť škvrny na zuboch, zmeny štruktúry skloviny, vznik priehlbiniek. Deti vo veku od troch do šesť rokov používajú nadmerné množstvá zubnej pasty. Problém sa zhoršuje tým, že nevedomky pastu aj prehĺtajú, čo môže spôsobiť ďalšie problémy.

Aké je bezpečné množstvo?

Deti vo veku do troch rokov nepotrebujú prakticky žiadnu zubnú pastu alebo len škvrnku s veľkosťou zrnka ryže. Dentisti zvyčajne odporúčajú začať používať zubnú pastu po veku dvoch rokov. Deťom vo veku od troch do šesť rokov absolútne stačí dať na kefku zubnú pastu s veľkosťou hrachu. Štúdie ukázali, že až šesťročné deti vedia odhadnúť množstvo pasty, ktoré skutočne na čistenie zubov potrebujú, dovtedy by sme im mali pastu dávkovať my, aj kontrolovať ich čistenie.

Od raného detstva

Dôležité je učiť deti na zubnú hygienu už od raného detstva. Pomôcť nám môžu špeciálne silikónové kefky, ktoré sa navlečú na prst a jemne nimi masírujeme deťom ďasná, či čistíme prvé zúbky. Naučme deti trpezlivosti pri čistení zubov, minúta ani dve nestačia! Pozor tiež nielen na sladké jedlá, ale aj sladké nápoje, ktoré stoja za veľkým množstvom kazov malých detí i školákov.

Neznamená to, že fluorid je úplne zlý

Prítomnosť fluoridu v zubných pastách je dôležitá, i keď detské by mali obsahovať menej tejto látky. Podľa dlhoročných skúsenosti je používanie fluoridu v pastách dôležitým faktorom pri prevencii zubného kazu a ďalších problémov. Nemenej dôležitým faktorom pri starostlivosti o zdravý chrup je správna metóda čistenia zubov,. Niektoré deti majú sklon skôr ku hryzeniu kefky ako k čisteniu a nevedia si čistiť zúbky vzadu a hore. Požiadajte dentistku, aby im to na niektorej z preventívnych prehliadok ukázala.

-sz-