Nemáte dieťa? Toto nám rodičom nikdy nehovorte! – 2. časť

Nemáte dieťa? – 2. časť
Ďalšie vety, ktoré nechceme počuť od bezdetných

Ten, kto nemá dieťa by nikdy nemal kritizovať rodiča dieťaťa, či detí. Samozrejme, mnohí by všetko riešili ináč, mnohí ohovárajú ako ten alebo tá vychováva svoje dieťa a ako by to podľa ich gusta malo byť. Realita je však omnoho komplikovanejšia ako bohapusté kritizovanie niekoho, koho vlastne ani poriadne nepoznáme a nevieme, čo všetko musí  riešiť. Požiadali sme svojich čitateľov – rodičov malých detí, aby nám prezradili, ktoré vyjadrenia od bezdetných sa ich najviac dotkli v časoch raného rodičovstva. Prvých päť z nich sme uverejnili prednedávnom. Tu sú ďalšie z nich:

Nemáte dieťaPozývame vás na piknik (oslavu…), ale je to výhradne pre dospelých!
Je veľmi pekné od  vás, že ste si na nás spomenuli, ale asi ste zabudli na to, že máme malé dieťa. Respektíve – mal to byť len pokus o žart? Špeciálne, ak viete, že dieťa je dojčené a nemáme ho kam povarovať. Viete, koľko stojí opatrovateľka na tých pár hodín? Navyše by sme boli i tak v strese – a povedzme si otvorene, pri malom dieťati ani nemáme energiu na nejaké party, to už radšej by sme získaný čas využili na oddych, a to úplne aktívny – spánok.

Uvažujeme o dieťati, ale najskôr si zaobstaráme šteňa, aby sme vedeli, či na to máme
I keď starať sa o zvieratko je úžasné, predsa len nedá sa to porovnávať so starostlivosťou o dieťa. Šteniatka nie sú deti, i keď sa im niekedy podobajú. Ak chcete porovnávať svoje problémy s výchovou šteniatka s niekým, kto má dieťa a s jeho problémami pri výchove, tak vedzte, že to je nielen neporovnateľné, ale môže to byť aj urážlivé. A už ani zďaleka vám to nepovie o pripravenosti na dieťa. Radšej buďte svedkami reálnej starostlivosti o dieťa, alebo si to rovno vyskúšajte. Kamarátka vám určite rada dieťatko požičia, ak vám bude dôverovať.

Nemáte dieťaTo si teraz začnete obliekať mamičkovské a tatinkovské oblečenie, nie?
To, že sa niekto stane rodičom vôbec neznamená, že stratí svoju niekdajšiu identitu. Na našom oblečení, účesoch, názoroch sa nič nemusí zmeniť, i keď životný štýl musíme prispôsobiť novej situácii. Nie, nemusíte sa s nami ani maznavo rozprávať, ani baviť nasilu o plienkach. Nič z rozumu, inteligencie, ani predchádzajúcich skúsenosti sme nestratili, len nám pribudli ďalšie povinnosti.

To, že niektoré mamičky vyzerajú neupravene, nie je spôsobené tým, že sa zmenili a nemajú záujem o módu, ale tým, že nemajú energiu a čas na to, aby o seba dbali ako kedysi. To sa však zvyčajne zmení, keď dieťa trošku podrastie. Ak máte kamarátku, ktorá podľa vás vyzerá zanedbane, navrhnite jej, že jej postrážite dieťa, kým bude u kaderníčky alebo že jej pomôžete, aby si mohla trochu pospať. To je rozhodne citlivejší prístup – nakoniec, možno sta to raz aj vám zíde.

Oklamala si ma – večer si bola bez dieťaťa a nechcela si ísť von!
Pre matku, ktorá sa nonstop stará o dieťa je jeden večer, kedy môže malé „odložiť“ na pár hodín do opatery niekomu inému hotovým rajom. Každá mamička potrebuje pre seba aspoň chvíľu a nemôžete sa čudovať, že uprednostní ticho a pokoj, pred čímkoľvek iným. To neznamená, že by vás nemala rada. Jednoducho je to životne dôležitá nevyhnutnosť. Navyše, je to len pár hodín a zajtra musíme byť opäť plne k dispozícii malému „upírikovi“.  Ktovie ako dlho opäť bez oddychu.

Keď budem mať ja dieťa, moje deti nebudú nikdy také a také, ja budem takou a takou matkou a tak ďalej…
Posledný „klinec do rakvy“. O tom sa radšej porozprávame potom, keď aj vy budete mať naozaj dieťa.

-sz-