SPÄŤ
Rodina a Priatelia

Nie ste sami: S týmto bojujú všetci čerství rodičia!

Od: Henrieta Karabova 17.5.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Začiatky rodičovstva môžu byť veľmi ťažkou skúškou pre každý jeden vzťah bez ohľadu na to, ako sme spojení a ako dlho sme spolu. Dôležité je uvedomiť si, že tá extrémne náročná etapa netrvá večne a podobne sú na tom aj iní čerství rodičia.

čerství rodičia

Môžeme si byť istí, že s týmto bojujú aj ostatní rodičia:

Nedostatok spánku

Krutým faktom je, že počas prvých týždňov rodičovstva sa nevyspíte. A to nemyslíme, že osem hodín denne, ale prakticky vôbec. Útržkovité spanie, ktoré trvá maximálne hodinu-dve nemôže byť nikdy plnohodnotným oddychom. Berme to však tak, že tento deficit ide na úkor milovanej osôbky, s tým, že to nebude trvať večne.

Isteže, máme nárok sťažovať sa, ale negatívna energia nám neprospeje a nič to ani nevyrieši. Pozor si dajme v tomto období na podráždenosť a z nej vyplývajúce možné nezhody vo vzťahu, čo môže situáciu ešte výrazne zhoršiť. Už vopred by sme sa mali pripraviť na to, že pri starostlivosti o dieťa si budeme intenzívne pomáhať a partnera zapojíme tak, aby sme si mohli aspoň trochu aj my oddýchnuť. Ak môžeme, dohodnime si pomoc – skúsenú kamarátku, či rodičov, ktorý nám pôjdu dieťatko pokočíkovať alebo sa s ním zabavia tak, aby sme si mohli urobiť čo potrebujeme alebo troška oddýchnuť.

Nekonečné čistenie

Nie sta sama, komu lezie hore krkom nekonečné čistenie sterilizovanie, premývanie. Odsávačka, potreby pre dieťa, množstvo riadov, ktoré nestíhame umyť alebo ani len naložiť do umývačky, večne množstvo špinavej bielizne, plienok na odgrgávanie, ktoré treba prať na najvyššej teplote, tričká a podprsenky od materského mlieka. K tomu nekonečná výmena plienok. Poznám mamičky, ktoré sa počas prvých dní po pôrode ani neprezliekali, nestíhali sa sprchovať, respektíve nechceli nechať dieťa samé, nevládali sa starať o domácnosť. Je to úplne normálne a musíme s tým rátať. Opäť je na partnerovi, aby nám pomohol. 

Intímny život

Ten dostáva prvé mesiace po narodení potomka na frak vo väčšine vzťahov. Nie je to len kvôli možným bolestiam matky, ale samozrejme, opäť je to otázka času a nesmiernej únavy. Vyčerpaný človek, ktorý nemá dostatok spánku, veľmi na intímnosti nemyslí. Pozor však na to, aby sa necítil náš partner odstavený na druhú koľaj a odmietaný. Dbajme o to, aby prejavy náklonnosti, i tie fyzické úplne nevymizli. Naopak, čím ďalej od pôrodu, tým intenzívnejšie by sme sa mali vrátiť k milostnému životu. Mnohé ženy po pôrode a počas dojčenia celé mesiace trpia bolesťami pri milovaní. Je to zvyčajne spôsobené hormonálnymi zmenami kvôli dojčeniu, ktoré spôsobujú nedostatočnú vlhkosť v pošve. Pomôže lubrikant.

Pomocníci a návštevníci

Dobre zvážme, či v období po pôrode budete prijímať návštevy. Môže to znieť skvele, že nás príde pozrieť kamarátka zo školy alebo kolegyňa, ale verme tomu, že to bude len vyčerpávajúce. Prečo? Pretože my máte teraz presný režim, ktorý je daný spánkom a bdelosťou dieťaťa a potrebujeme využiť čas naplno. Deti bývajú ľahko unaviteľné návštevami, z čoho vyplýva ich podráždenosť. To rozhodne nepotrebuje. Každé narušenie denného režimu má negatívne vplyvy. Taktiež prehodnoťme, ak sa k nám chystá prísť na pár dni mama alebo svokra pomôcť. Znie to možno dobre, ale často vznikajú konfliktné situácie, pretože mamičky môžu mať snahu poúčať, kritizovať a podobne. Toto tiež určite práve teraz  nechceme. 

-sz-

womangalérie VŠETKY