Očakávame od dieťaťa priveľa?

Trestáme dieťa za to, čo ešte nedokáže?

Je prirodzené, že chceme, aby naše dieťa bola veľmi šikovné, vynikalo nad inými. Často mu však pripisujeme zručnosti, ktoré vo svojom veku mať ani nemôže. Jednoducho: očakávame od nich priveľa v rôznych oblastiach a potom sme zbytočne frustrovaní. Stresované je, samozrejme, aj dieťa.

Očakávame od dieťaťa

Keď nevie zvládať emócie

Viaceré štúdie dokázali, že rodičia často nadhodnocujú schopnosti detí a dokonca aj vývojové možnosti detí. Trojročné dieťa, dožadujúce sa čokolády alebo inej pochúťky či hračky, dokáže narobiť skutočný chaos – či už v obchode alebo doma. Očakávame, že sa samo utíši? Očakávame, že pochopí, prečo nemôže dostať to čo tak bezhlavo chce? Vyčítame mu to, trestáme ho za to? Tým vlastne nič nevyriešime a sme vystresovaní aj my, aj dieťa.

Poznajme reálne schopnosti detí

Psychológovia vysvetľujú, že je veľmi dôležité vedieť a poznať reálne schopnosti a možnosti dieťaťa, aby sme neboli sklamaní a vyrábali sebe i dieťaťu zbytočný stres. Napríklad, ak si myslíme, že dieťa je schopné väčšej sebakontroly, môže to viesť k stavu frustrácie na strane rodičov a k nevhodným represívnym akciám, namiesto produktívnych podporných reakcií. Tresty za to, čo deti naozaj ešte vo svojom veku nie sú schopné, sú veľmi zlou cestou.

Kedy sa rozvíja sebakontrola?

Dôležité fakty, na ktoré treba myslieť pri riešení všetkých sporov a problémov s dieťaťom:

* Sebakontrola u detí sa rozvíja medzi 3 a pol a 4 rokmi, ale trvá ešte dlhšie, kým ju začnú stále používať.

* Zdieľanie zručností s inými ľuďmi sa rozvíja až vo veku 3 až 4 roky.

* Emocionálna kontrola sa vôbec nerozvíja do veku 3 a pol až 4 rokov.

Myslime na to, že sme vzorom

Horším faktom je, že neraz aj rodičia strácajú sebakontrolu pri riešení problémov, čo dáva deťom negatívny model. Verme tomu, že ho budú chcieť opakovať – a možno sa my budeme čudovať, prečo tak reagujú. Veľký pozor teda aj na vlastné správanie, a ak máme pocit, že situáciu nezvládame alebo nezvládame vlastné emócie radšej sa vtedy vyhýbajme kontaktu s dieťaťom až kým sa neupokojíme.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach