Pár tipov, ako si pri novorodeniatku dobiť baterky

Spánok je pre novorodeniatko nesmierne dôležitý, ale veľmi často trvá dlhšie, kým sa naučí dieťatko pokojne zaspávať a najmä prespať v noci aspoň niekoľko hodín v jednom ťahu. Nedostatok spánku, samozrejme, neprospieva ani rodičom – ich zdraviu a nálade. Po pôrode sme postavení pred holý fakt – musíme úplne zmeniť svoj životný štýl a prijať skutočnosť, že náš spánok a celý kolobeh dňa sa absolútne zmení. My sa však nemôžeme len ak premeniť na zombie alebo vypnúť, musíme fungovať aj naďalej, bez ohľadu na to, koľko hodín sme v noci spali.

novorodeniatku

Pár tipov, ktoré pri novorodeniatku určite oceníte:

Zdriemnime si s bábätkom

Nejedna mamička sa len pousmeje nad tým, keď jej skúsenejšie radia, aby si oddýchla vtedy, keď bábätko spí. Neskôr však príde na to, že skutočne je nevyhnutné neriešiť upratovanie, pranie, žehlenie, či kamarátky, ale radšej si pospať, aspoň tých dvadsať minút. Ak sme už priveľmi vyčerpané, pozor, môže sa nám stať, že zaspíme aj vtedy, keď nechceme, alebo to neočakávame, čo môže byť pre dieťa veľmi nebezpečné.

Najskôr možno budeme mať problém naučiť sa oddychovať cez deň, keď bábätko zaspí, pretože sa nám bude hlavou premieľať množstvo myšlienok. Mnohé mamičky však veľmi rýchlo aj počas krátkych zdriemnutí detičiek upadnú do hlbokého, aspoň trošku osviežujúceho spánku. Na druhej strane existujú aj typy, ktoré tvrdia, že z týchto krátkych bábätkovských zdriemnutí sú len unavené alebo že sa im podarí zaspávať práve vtedy, keď už bábätko začína plakať a je hore.

Nechajte dieťatko spať v detskej izbe

Čerství prvorodičia majú tendenciu ustlať si dieťatko hneď vedľa svojej postele. Je to síce logické a úplne prirodzené, či dokonca aj praktické, keď maminka dojčí, ale ak sa chceme lepšie vyspať, je dobré učiť dieťa od najútlejšieho veku spávať vo svojej izbičke, samozrejme, v bezpečnej postieľke.

Naučme ich pravidlám papania

Tak, ako nemá novorodeniatko absolútne poňatia o dni a noci, o ubiehaní času, o tom, kedy sa má spať a kedy nie, nemá potuchy ani o tom, že existujú nejaké plány kŕmenia. Samozrejme, riadia so podľa svojej potreby a hladu, lenže neraz pre ne neznamená potreba prisať sa na matkin prsník hlad, ale napríklad potrebu kontaktu, uspokojenia, istoty. Napriek tomu, že je určite dobré, ponúknuť prsník dieťaťu vždy, keď si ho pýta, ale existuje pár pravidiel, ktoré nám to môžu uľahčiť.

Napríklad: načasujme si kŕmenie tak, že pôjdeme hneď po ňom spať. Budeme mať najväčšiu istotu, že nás tak skoro neprebudí hlad dieťatka. Okrem toho, je jasné, že sýte deti spinkajú lepšie. Samozrejme, musíme to zmanažovať tak, že aj ono bude v tom čase hladné a napapá sa výdatne. Pozor však, nie je veľmi dobré, aby sme zaspávali pri dojčení, pretože bábätko si potrebuje odgrgnúť. Ak sa mu to nepodarí, plyny ho budú tlačiť v žalúdku a neskôr robiť neplechu i v črievkach a je isté, že my sa veľmi nevyspíme.

Nepovedzme nie, ak niekto ponúkne pomoc

Aj keď mnoho párov nemá to šťastie, že práve v ťažkom období po pôrode im niekto ponúkne pomoc, predsa len občas aj motyka vystrelí. Dôležité je, aby táto osoba bola zodpovedná a mala dostatočné množstvo skúseností. Nebojme sa prijať pomoc od svojich blízkych, samozrejme, spolupráca medzi partnermi by mala byť automaticky prvou, ako by mala nová rodinka fungovať.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach