Prečo nespať s bábätkom v jednej posteli?

Medzi mamičkami sú dva tábory nielen pokiaľ ide o dĺžku dojčenia, ale tiež pokiaľ ide o to, či je dobré spať s bábätkom v jednej posteli, alebo nie. Mnohé mamičky tvrdia, že dieťa potrebuje lásku a bezpečie, iné a tiež mnohé štúdie potvrdzujú, že spánok s rodičmi môže byť pre bábätko veľmi nebezpečným, a to hneď z viacerých dôvodov. Prečo je skutočne lepšie nespať s bábätkom?

v jednej posteli

Nebezpečná únava

Nielen snaha ochrániť bábo, ale často aj vysilenie a nadmerná únava vedie mnohé mamičky k tomu, aby na noc neodkladali svoje dieťa do postieľky. Nechávajú si ho vo svojej, alebo jednoducho zaspia pri poslednom dojčení skôr ako dieťa a kým ich opäť neprebudí, zdieľajú spoločné lôžko. Uspávania dieťaťa vo vlastnom náručí môže byť však veľmi nebezpečné, pravdaže, ak zaspíte skôr.

Keď sa zobudila, dcérka už nedýchala

Presvedčila sa o tom aj mamička, ktorá sa snažila vždy svoju dcérku ukladať na spánok do postieľky. Počas jednej noci jej 25-dňové dievčatko nevedelo spať, stále sa budilo a plakalo. Mamička sa ju snažila utíšiť, a keď sa nedarilo, vzala si ju do postele, aby ju nakŕmila, a tak utíšila. Bolo to o pol štvrtej nadránom, a bol to poslednýkrát, čo dieťatko dojčila. Zaspala a dievčatko v jej náručí zomrelo. Mamička sa prebrala o 7.15 a dievčatko ležiace vedľa nej už nedýchalo. 

Čo sa stalo?

Ani privolaná záchranka už nevedela dieťatku pomôcť. Dievčatko ležalo na matraci na brušku a po smrti sa našiel dôkaz, že sa zadusila – jej dýchacie cesty boli zablokované. I keď úmrtie dieťatka lekári označili ako náhodnú smrť, je to ďalší moment, ktorý nasvedčuje tomu, že mamičky by mali dobre zvážiť spávanie s dieťaťom a keď nevládzu, mali by požiadať o pomoc partnera, či blízkych. Ani táto mamička, samozrejme, neplánovala zaspať, ale bola natoľko vyčerpaná, že sa to stalo, a dieťatko, ktoré kŕmila, sa zadusilo mliečkom alebo vlastnými zvratkami.

Na brušku nikdy

Odborníci upozorňujú, že nie je vhodné nechať dieťa zaspávať alebo spávať na brušku, rozhodne nie v prvom polroku života. Ak ho chcete dávať na bruško, tak jedine na chvíľku a pod dozorom, pretože takto mu môže potrava vbehnúť do dýchacích ciest a môže sa zadusiť.

Najbezpečnejším miestom pre detský spánok je pevný povrch bez vankúšov, hračiek a iných mäkkých súčastí – teda postieľka len s matracom. Mnohé mamičky majú snahu vyzdobovať detské postieľky vankúšikmi, mašličkami, paplónom a najrôznejšími doplnkami – pozor, je to nebezpečné!

Okrem toho, spávanie malého dieťatka v rodičovskej posteli je nebezpečné aj z dôvodu možného prenosu rôznych infekcií, vírusov či baktérií od rodičov.

-sz-