Ako prispôsobiť výchovu temperamentu dieťaťa?

Každé dieťa je iné: Viete ako mu pomôcť zvládať obavy z neúspechu?

Nech vám i tá najskúsenejšia mamička na svete dá overené a stopercentne zaručené rady, ako zvládnuť isté vrtochy, či problémy vo výchove dieťaťa, práve na vaše dieťa vôbec nemusia platiť. Prečo? Pretože každé dieťa má iný temperament a ovplyvňujú ho iné vonkajšie vplyvy, žije v inom prostredí. Ak chceme efektívne vychovávať, mali by sme svoj spôsob výchovy prispôsobiť temperamentu dieťaťa.

prispôsobiť výchovu temperamentu

Každé dieťa je úplne iné

… svojim temperamentom i vplyvmi prostredia, v ktorom vyrastá a pohybuje sa, a preto to, čo funguje v jednej rodine, nemusí v inej. Keď chceme prispôsobiť svoju výchovu dieťaťu – jeden vtedy sa stane efektívnou, ak u ušijem priamo na mieru našej ratolesti – mali by sme realizovať niekoľko základných krokov. Najdôležitejšie je prijať dieťa také, ako v skutočnosti je. Uvedomme si ich individuálne dispozície a spôsob výchovy im prispôsobme – nenúťme dieťa do niečo, čo by podľa nás malo dokázať, keď jednoducho na to nemá predpoklady.

Nikdy neporovnávajme

Uznávaný americký psychológ a autor mnohých odborných kníh Sam Goldstein, ktorý sa špecializuje na výchovu a problémy detí tvrdí, že akceptovať a oceniť temperament dieťaťa a jeho schopnosti je vo výchove jedným z najdôležitejších momentov, pretože mnohé deti potrebujú ochranu svojich rodičov. Nemusia byť pripravené na samostatnú činnosť v niektorých oblastiach a ich skúsenosti so zlyhaním a neúspechom ich psychicky ničia ešte viac. Iné deti sú naopak pripravené tieto nástrahy hravo zvládnuť. Preto nikdy neporovnávajte svoje dieťa s inými, a už vôbec nie nahlas pred ním. Sú to dve absolútne odlišné individuality.

Bez trpezlivosti to nejde

Doktor Goldstein v jednom zo svojich článkov uvádza: „Práve som mal sedenie s rodičmi dievčatka, ktoré trpí nedostatkom sebadôvery, zmieta sa v strachu a v obavách, nikdy nič nedosiahne, pretože sa bojí a pred riešením unikne. Trpí úzkosťou z odlúčenia od matky, keďže nastúpila na povinnú školskú dochádzku.“ Pre rodičov bolo veľkým problémom prinútiť dieťa k školským povinnostiam tak, aby zároveň nezasiahli jej citlivý temperament a neublížili jej psychike. Úlohou od psychológa pre rodičov je popracovať na tom, aby škola v predstavách a zážitkoch dcérky bola bezpečným miestom. Len tak sa dá zbaviť úzkosti.

Štyri základné kroky, ktoré nám pomôžu pochopiť naše dieťa i to, ako komunikácia ovplyvňuje s vonkajším svetom ovplyvňuje jeho správanie – a v konečnom dôsledku nájsť správnu výchovnú metódu (nezabudnime – práve my im môžeme pomôcť správnou výchovou vytvoriť pevné a hodnotné JA):

Vzdelávajme sa

Najskôr musíme pochopiť a prijať predpoklady a možnosti nášho dieťaťa a uvedomiť si, čo reálne od neho môžeme očakávať. Keď sa niečo bojí, nevie prekonať obavy alebo si myslí, že zlyhá, nemôžeme ho do toho nútiť. Našou prvoradou úlohou je zbaviť dieťa strach a obáv, ukázať mu, že je to bezpečná záležitosť, podporiť ho v tom, že i keď sa mu to nevydarí, neznamená to, že je zlý alebo neschopný. Znamená to len to, že je bližšie k cieľu.

Samozrejme, na každé dieťa platí čosi iné a rodič najlepšie vie odhadnúť, čo by mohlo dieťa presvedčiť. Avšak na to, je potrebné, aby sme sa vzdelávali – je to aktívni proces hľadania informácií a poznatkov, ktoré samy od seba neprídu k našim dverám.

Prehodnoťme svoje myslenie

Čím viac času trávime s dieťaťom, tým lepšie vieme pochopiť jeho svet, jeho vnímanie. Dôležité však je, aby sme zmenili aj vlastný uhol pohľadu na naše dieťa. Väčšina rodičov na seba pozerá ako na dokonalých a rovnako tak vníma i svoje dieťa. Nestavajme svoje dieťa na výslnie, ani z neho nerobme všemocného, čo všetko zvládne. Radšej sa zahĺbme do jeho emócií, správania, ktorým ich dáva najavo, reálne vnímajme ako reaguje na rôzne situácie, s čím a prečo má problém. Potom, keď nebudeme pozerať cez ružové okuliare, si budeme vedieť odpovedať aj na otázku, aké máme o dieťaťa očakávania a ako sa napĺňajú.

Urobme potrebné zmeny

Pokúsme sa upraviť prostredie, v ktorom naše dieťa žije tak, aby mu dávalo rozumnú možnosť vyskúšať rôzne veci, aby sme ho do nich nemuseli nútiť a aby sa ich prestalo báť, či vnímať ako nebezpečné a nezvládnuteľné. Podporme dieťa v tom, aby skúsilo prekonať obavy, pretože inak sa nikdy neposunie ďalej dopredu.

Je dôležité, aby sme my boli v tomto momente trpezliví, aby sme dieťa neodsúdili, keď sa mu nedarí, ale podporili ho a podali mu pomocnú ruku. Môže to byť dlhodobý proces, ale je veľmi dôležité, aby ním prešli. Tak sa naučia zdolávať mnohé problémy, s ktorými sa počas svojho života stretnú. Je dôležité, aby sa z negatívnych skúseností naučili a vedeli, že chyby sú potrebné na to, aby nakoniec dosiahli úspech.

Pracujme spolu – obaja rodičia

Nikdy nič vo výchove nedosiahneme, keď nebudeme – obaja rodičia – ťahať za jeden povraz. Je mnoho rodín, kde je takmer nemožné vychovať dieťa podľa istého štýlu, a to len preto, že jeden rodič popiera výchovu toho druhého. Deti z takýchto rodín bývajú často arogantné, neuznávajú autority, vysmievajú sa iným… Ak sa vo výchove dopĺňame, dávame dieťaťu jasné pravidlá a jasný smer, z ktorého nemá šancu uniknúť. Navyše – podpora od oboch rodičov je pre dieťa omnoho motivujúcejšia a skôr môže prekonať mnohé neistoty a obavy.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach