Problémy s papaním? Tieto vás vydesia, ale sú bežné!

Od narodenia dieťaťa nás prekvapia, či dokonca vydesia rôzne problémy a situácie. Nová mamička má často problém odlíšiť reálny problém, ktorý treba riešiť od bežnej situácie, ktorou si prejde väčšina žien. Tieto problémy s papaním nás prekvapia, ale podľa odborníkov sú bežné a netreba sa obávať:

Problémy s papaním

Chudnutie po narodení

Mnohé mamičky sa vydesia, že dieťatko po pôrode schudne. V prvom týždni po narodení deti zvyčajne stratia 1/10 svojej telesnej hmotnosti. Je to spôsobené stratou tekutín. Ak by však následne nepriberalo alebo schudlo viac, je to dôvod na rozhovor s pediatrom.

Grckanie

Pri odgrgávaní po kŕmení sa dostane von často aj istý objem mliečka, ktoré dieťa vypilo. Navyše, mnohé deti trpia refluxom, až do obdobia, kým im nezosilnejú svaly, zvyčajne do polroka života. Ak dieťa priberá, nie je sa čoho obávať. Problém nastáva vtedy, ak nepriberá, či dokonca chudne.

Rôzne farby v plienke

Mnohí rodičia si myslia, že stolica dieťaťa má mať rovnakú farbu ako u dospelého. Veľký omyl. I keď nás to prekvapí, nielen hnedá a žltá stolica sú u dojčených detí úplne normálne. Bežná je aj zelená či oranžová farba a ich kombinácia. Problém je, ak spozorujeme hoci aj malé množstvo krvi v plienke, mali by sme to dať skontrolovať. Môže však ísť o krv s poškodenej bradavky. Rovnako by sme mali  vyhľadať pediatra, ak má dieťa sivú alebo bielu stolicu. Vtedy môžeme zaznamenať aj iné problémy s papaním.

Časté dojčenie

V prvých týždňoch života je dojčenie pre mnohé mamičky nočnou morou. Časté dojčenie však nemusí znamenať žiaden problém, i keď nás veľmi vysilí. Zvyčajne si vyžadujú častejšie kŕmiť, keď sú v období rastového špurtu. Treba tiež rozlišovať, či chcú papať alebo len potrebujú cítiť prítomnosť matky. Častejšie si žiadajú prsník aj pri chorobe, bolesti, strachu. Doprajme im pri dojčení dostatok času, aby sa dostli aj k „zadnému mlieku“, ktoré je tučnejšie a sýtejšie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach