Prvýkrát matkou?

4 veci, ktoré by mala vedieť každá žena, ktorá je prvýkrát matkou
Materstvo je  náročná záležitosť a nečudo, že si mnohé z nás nevedia predstaviť samy seba ako matky. Všetko to však príde automaticky – s tehotenstvom a z materstva sa už jednoducho vyzuť nemôžeme. To, že nemáme skúsenosti a necítime sa byť zručnými mamičkami, vôbec neznamená, že nebudeme alebo nie sme dobrou matkou, ani to, že by sme sa mali trápiť, podceňovať, stresovať.

matkouMnohé za nás spraví príroda
Každej novej mamičke však isto pomôžu dobré rady. Keďže každá sme iná a odlišné sú aj naše deti, neexistujú univerzálne rady a pravdy, ktorých by sme sa mali držať a ktoré nám pomôžu vyjsť z každého výchovného úskalia. Najdôležitejšiu prácu urobí sama príroda – matky sa automaticky starajú o svoje dieťa, sú s ním spojené intenzívnym putom.  Hormóny, ktoré nás počas tehotenstva zavaľujú a ďalšie, ktoré nastupujú po pôrode spôsobia, že každá mamička sa automaticky stane pre svoje dieťa dobrou matkou, ktorá sa stará o jeho stravu, hygienu, ochranu. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, ale to väčšinou ide o matky trpiace psychickými poruchami alebo z nižších sociálnych vrstiev.

Nejedna nová mamička musí prísť na mnoho mamičkovských zručností úplne sama. Trávi s dieťaťom najviac času, stále sú spolu a najčastejšie samy. Je to milé, krásne, ale aj vyčerpávajúce a niekedy nás to postaví do roviny, že nevieme čo máme robiť, podľahneme panike, či veľkému smútku a beznádeji. Našťastie to trvá zvyčajne len krátko – veď aká mamička si môže niečo podobné dovoliť? 

Čo je dôležité vedieť pre každú prvomamičku?

1. Po pôrode vás čaká nový svet – ohromujúci, v pozitívnom i negatívnom zmysle
Hormóny dokážu čary a ten pocit, keď budeme prvýkrát držať v náručí vlastné dieťa sa nedá ničím opísať. Neopísateľné bude však aj vyčerpanie z ustavičného kolotoča dojčenia, kŕmenia, prebaľovania, uspávania, domácich povinností a z nepredstaviteľného nedostatku spánku. Každá mamička má niekedy pocit, že to nezvládne, že je toho priveľa, drvivá väčšina to však zvládne. Je to normálny proces, ktorý trvá istý čas.

2. Nič netrvá večne
Počas prvých mesiacov po narodení dieťaťa by sme si mali často opakovať slovné spojenie – Nič netrvá večne. Veru, každé obdobie je špecifické niečím výnimočne náročným , či už je to napríklad uspávanie dieťatka, ktoré nechce zaspať alebo nekonečná detská zvedavosť a schopnosť byť kdekoľvek a urobiť čokoľvek za pár sekúnd, keď dieťa začne loziť alebo samo chodiť. Tiež netrvá navždy trápenie, ktoré nám a nášmu chrbtu prináša obdobie, keď sa dieťatko učí chodiť a podobne. Príkladov je neúrekom, prakticky každý mesiac sa objaví nové nebezpečenstvo alebo záležitosť, ktorá si vyžaduje našu plnú pozornosť.

3.Budete sa cítiť sama
Každá z nás má pocit, že je odtrhnutá z reálneho sveta a vložená do nového sveta, v ktorom nie je nič iné len povinnosti okolo dieťaťa. Je úplne normálne, že pociťujeme samotu. Riešenie je jednoduché – prihláste sa na niektorý z kurzov pre mamičky s deťmi, môžete si spolu s inými mamičkami zacvičiť, spoznáte sa so ženami, ktoré majú podobné pocity a problémy, nájdete známe, s ktorými budete tráviť čas na detských ihriskách a vaše deti získajú kamarátov.

4. Počúvajte svoje srdce
Napriek všetkým radám, ktoré nám určite bude veľmi rado dávať okolie, najmä babičky a iné skúsené matky, v prvom rade počúvajme hlas svojho srdca a naše dieťa. My najlepšie vieme, čo naše dieťa potrebuje. Je úplne normálne, že napriek svojej intuícii budeme pochybovať o mnohých našich rozhodnutiach – pretože nás ovplyvňuje okolie. Samy však cítime, čo je najlepšie.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach