Psík alebo mačka?

Možno aj vaše dieťa túži dostať od Ježiška nejaké domáce zvieratko, najčastejšie sa dožaduje psíka, alebo mačičky. Kým sa rozhodnete splniť mu jeho želanie, dobre si tento krok zvážte. Budete ochotní prispôsobiť sa bývaniu s domácim maznáčikom, budete mať dosť času i chuti postarať sa o nového člena vašej domácnosti?  

Psík alebo mačka. Aké zvieratko si vybrať?

Pre zdravé dieťa je možnosť vyrastať s domácim zvieratkom aj podľa psychológov  prínosom. Takéto deti sú šťastnejšie a psychicky stabilnejšie. Zvieratko je preňho ten najlepší kamarát, ktorý ho za každých okolností pochopí, poľutuje, má vždy naňho čas a trpezlivo s ním zdieľa všetky jeho radosti i starosti. Starostlivosť o svojho štvornohého kamaráta učí deti zodpovednosti, sú poriadnejšie a spoľahlivejšie, naučia sa vcítiť do pocitov a potrieb iného tvora. Vedomie, že majú za niekoho zodpovednosť deťom zvyšuje sebavedomie.

Deti žijúce v domácnosti so zvieratkami mávajú lepší imunitný systém a menej chorejú. So psíkom sú častejšie na čerstvom vzduchu a viac sa musia hýbať. Dokonca  zriedkavejšie trpia na nejaké alergické reakcie. No ak sa v rodine vyskytuje nejaké alergické ochorenie, radšej  neriskujte a  zvieratka sa vzdajte.

Iné zvieratká

Najvhodnejším štvornohým kamarátom pre dieťa je tradične pes, prípadne mačka. Pri psíkoch si vyberte rasu priateľskú k deťom a jeho veľkosť  prispôsobte vášmu obydliu. Do paneláka je vhodnejší menší psík, v rodinnom dome si môžete dovoliť chovať aj väčšie plemená. Škrečok a korytnačka nie sú pre deti veľmi vhodné. Škrečok väčšinu dňa prespí, o to aktívnejší býva v noci. Potrebuje pohyb, a tak bude celú noc v klietke hrmotať. Okrem toho sa nerád nechá hladkať a maznať, môže dieťa dokonca pohrýzť. Málokto vie, že korytnačky v pancieri mávajú baktérie salmonely a dieťa sa tak môže nakaziť salmonelózou. 

Než príde domov

Kým psík alebo mačka príde domov, premyslite si, či ste ochotní prispôsobiť domácnosť životu so zvieratkom. Je to predsa živý tvor, o ktorého sa bude treba pravidelne starať. Čaká vás každodenné kŕmenie, vychádzky, starostlivosť o jeho zdravie. Musíte si tiež rozmyslieť, kto sa postará o psa cez prázdniny a dovolenku.

Treba prihliadať aj na zdravotné riziká.  Psy a mačky môžu mať blchy alebo červy. Dieťa sa dotýkaním ich srsti môže infikovať a ak nebudete dbať na umývanie rúk, môže si preniesť vajíčka červov na svoje ruky. Niektoré sú pritom pre človeka mimoriadne nebezpečné a môžu spôsobiť  aj vážne ochorenia. Preto je veľmi dôležité psíka pravidelne odčervovať a dodržiavať určité hygienické pravidlá. Najmä pri malých deťoch by nemal byť zvierací brlôžtek v detskej izbe a už vôbec by deti nemali spávať v posteli spolu so psíkom alebo mačkou. Pes i mačka  môžu prenášať rozličné plesne či parazitov, každý rok ich preto treba zaočkovať, pravidelne odčervovať a vhodnými prostriedkami preventívne chrániť pred blchami. Dieťa by si malo zvyknúť, že si po každom hraní a maznaní so zvieratkom umyje ruky prípadne i tvár mydlom a vodou.  

Mohlo by vás zaujímať

Atraktívny muž

Atraktívny muž? Pes je dobrý pomocník!

Viete o tom, že pes je nielen dobrý priateľ, skvelý spoločník a ochranca, ale dokáže zvýšiť príťažlivosť muža? Od čoho vlastne závisí, či budeme my pre partnera… Čítaj ďaľej

Nezabudnite, že väčšia časť starostlivosti o psíka bude na vás. Malé dieťa sa nedokáže o zvieratko samostatne postarať. No už štvorročný drobec môže postupne preberať aspoň časť starostlivosti o svojho štvornohého kamaráta. Osem až desať ročné deti už zvládnu veľkú časť povinností, no až v štrnástich sa dokážu o svojho psíka starať celkom samé. Ak na všetky tie povinnosti okolo nového člena domácnosti nebudete mať čas, radšej to vášmu dieťaťu vyhovorte a pod stromček mu podarujte plyšové zvieratko.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach