Signály, že vaše dieťa potrebuje podporiť imunitný systém

Imunita u detí, najmä u tých najmenších je ešte vo vývoji. Všetky mamičky vedia, že keď dieťa nastúpi do škôlky, musia rátať s relatívne častými ochoreniami detí. Kolektív robí svoje, ale aj vďaka nemu sa buduje a upevňuje imunitný systém detí. Podľa čoho zistíte, že imunitný systém dieťaťa je oslabený a treba ho podporiť?

imunitný systém
https://www.shutterstock.com

Je neustále ospalé

Unavené dieťa zvyčajne nie je dôvodom na návštevu lekára. Avšak, ak je unavené bezdôvodne, nevládze nič robiť, je apatické, nič ho nebaví, len by ležalo, môže to byť signál, že jeho imunitný systém s niečím bojuje.

Je podráždené a nespokojné

Zmena správania, nespokojnosť, beznádej, nervozita, podráždenosť nemusí byť spôsobená len „neposlušnosťou“ či vzdorom. Ani my, keď cítime, že na nás „niečo lezie“, nie sme veselí, komunikatívni, práve naopak. Rovnako i deti.

Nechce jesť

Ak sa dieťa začne vyhýbať jedlu, je to zvyčajne signálom, že bude choré. Keď mu ponúkneme najobľúbenejšie jedlá, a i tie odmietne alebo zje len minimum, je veľmi pravdepodobné, že má narušený imunitný systém. Neprepadajme panike, ak vynechá jedno či dve jedlá, dôležité je, aby prijímalo dostatočne veľa tekutín.

Má vyrážky

Vyrážky či začervenanie kože, ktoré nie je alergického pôvodu často poukazuje na vírusovú infekciu. Rozhodne by sme mali vyhľadať lekára, keď vyrážky alebo začervenanie nemizne ani po niekoľkých dňoch alebo sa rozširuje. Ihneď treba ísť k pediatrovi, keď sa pridruží horúčka.

Má kŕče v bruchu alebo hnačky

Imunitný systém priamo súvisí s črevnou mikroflórou. Ak má dieťa ohrozený imunitný systém, môže sa to prejaviť aj hnačkami alebo kŕčmi v bruchu. Opäť je najdôležitejšia hydratácia. Silné hnačky, ktoré neprejdú ani za dva dni si vyžadujú lekársku pomoc. Podobne, ak sa k hnačke pridá zvýšena teplota, horúčka alebo i zvracanie.

Podpora imunity je v týchto prípade určite namieste. Nasaďme dieťaťu probiotiká, pripravujme mu stravu bohatú na vitamíny, zeleninu a ovocie.