Single matka? Vždy lepšie ako nešťastne vydatá

V istom období sa automaticky považovali deti vychované jedným s rodičov za menejcenné. Domácnosť s oboma rodičmi mala byť zárukou dobrej výchovy. Našťastie dnes už vieme, že to vôbec nemusí byť tak.

single matka
https://www.shutterstock.com

Niektorí rodičia zostávajú v jednej domácnosti, len kvôli bývaniu či pohodlnosti, hoci im to vo vzťahu už vôbec nefunguje. Neraz dieťa vyrastá síce s oboma rodičmi, ale vo veľkom napätí z neustálych hádok rodičov. Počúva urážky jednej strany na druhú, žije v atmosfére, ktorá má od harmonickej rodiny ďaleko. Nie je lepšie v takom prípade, keď dieťa vychováva single matka?

Prečo je lepšie, keď dieťa vychováva slobodná mama, a nie mama žijúca v nefunkčnom vzťahu, ktorá je nešťastná? Tu sú ďalšie dôvody:

Čo s nami robí nešťastné manželstvo?

Zlá energia od rána

Privstaneme si, pripravíme celej rodine raňajky, desiatu, oblečenie, deťom skontrolujeme tašky do školy, poupratujeme neporiadok z večera, ak nejaký zostal, samozrejme, my si ani len šálku kávy zvyčajne nestihneme dať. Do toho šialenstva vstane otec detí a prvé, čo urobí – ešte v pyžame si pripraví šálku kávy – alebo nás o ňu ešte požiada! Nečudo, že mnohé mamičky takýto prístup otca už od rána vytáča. Môže sa stať, že deti sa stanú svedkom nervozity, hádky, negatívnej energie.

Nefungujúce pravidlá

Mnoho rodičov neuznáva rovnaké výchovné metódy či pravidlá. Ak dieťa vychovávame samy, vieme nastoliť jasné pravidlá a deti presne vedia, čo sa od nich očakáva. Neexistuje nič také, že otec mu dovolil jesť na pohovke, kým my to musíme potom upratať a sme zásadne proti. Jednoducho, platí naše slovo a deti majú jasnejšiu výchovu.

Stresujúce rodinné víkendy

Aj víkendy v rodine môžu priniesť veľa stresu, špeciálne, ak to medzi rodičmi neklape. Starostlivosť o deti je náročná a ak nemáme partnera, ktorý by nám pomáhal (neraz nás ešte viac zaťažuje), je jednoduchšie byť sama. Síce všetky povinnosti sú na nás, ale vieme si ich zorganizovať tak, aby nám zostal čas aj na kamarátky či knihu. Navyše, cez víkend, ktorý je dieťa u svojho otca si môžeme urobiť vlastný program, v ktorom nás nikto nebude obmedzovať. Nezabúdajme: nešťastné manželstvo rodičov môže priniesť deťom trvalé následky.