Štikútanie u detí má dôležitú funkciu: Netušíte akú!

Štikútanie u detí vyplaší každého rodiča „začiatočníka“. Bábätká a dojčatá však čkajú často, podstatne častejšie ako dospelí. Dokonca už 8-týždňový plod v brušku matky štikúta. Nová štúdia priniesla zaujímavé informácie o to, ako štikútanie ovplyvňuje rozvoj mozgua zručností dieťaťa.

štikútanie u detí
https://www.shutterstock.com

Štikútanie vzniká nedobrovoľnými sťahmi bránice, ktoré neovplyvníme. Prečo a kedy vlastne vznikajú však nie je stále úplne jasné. Niektoré mamičky pozorujú štikútanie u detí najčastejšie v dojčenskom veku, keď je bábätko unavené.Vedci z University College London na základe štúdie zistili, že čkanie pomáha bábätkám naučiť sa monitorovať a regulovať ich dýchanie pomocou mozgových signálov.

Životne dôležité štikútanie

Konkrétne zistili, že čkanie u dojčiat vyvoláva tri mozgové vlny, z ktorých tretia pomáha dieťaťu naučiť sa regulovať dýchanie a ovládať svaly súvisiace s dýchaním, ako je napríklad bránica. Nová štúdia teda ukazuje, že čkanie u detí môže byť životne dôležité pre rozvoj.

Učí dieťa ovládať dýchanie

„Činnosť, ktorá je výsledkom čkania, pomáha mozgu dieťaťa naučiť sa monitorovať dýchacie svaly, aby mohlo vedome regulovať dýchanie pohybom bránice nahor a nadol. Keď sa narodíme, nie sú obvody, ktoré spracúvajú telesné pocity, úplne vyvinuté, takže vytvorenie takýchto sietí je pre novorodencov zásadným medzníkom v rozvoji,“ vysvetľuje Dr. Lorenzo Fabrizi, jeden z vedúcich autorov štúdie.

Kedy navštíviť lekára?

I keď ešte v oblasti štikútania detí i dospelých zostáva mnoho nevysvetleného, táto nová štúdia pomôže zmierniť obavy z čkania maličkých detí, ktorými neraz rodičia trpia. Zdá sa teda, že všetko má svoju funkciu. Bežná štikútka trvá len pár minút, prinajhoršom hodín. Ak však neprejde ani o dva dni, treba vyhľadať lekára. Môže znamenať poškodenie nervov.

Ako ho zastaviť?

Štikútanie u detí, ale i u dospelých je často problematické zastaviť. Vedci sa snažia už celé stáročia nájsť liek, ktorý by ho utíšil. Zo „babských“ receptov občas zaberie kocka cukru, zadržanie dychu, drepy, zdvihnuté ruky nad hlavou, u malých detí vyskúšajte šteklenie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach