Tipy ako vytiahnuť dieťa, ktoré nechce vstať ráno z postele

Ako vytiahnuť dieťa z postele, keď nie a nie vstať?

Budíček! Je to aj vaša každodenná úloha, ktorá nenaberá zmenu k lepšiemu? Jednoducho zobudiť ratolesť a prinútiť ju, aby vstala z postele vám berie energiu na celý deň? Nie sta sama! Tu je niekoľko tipov, ako to zvládnuť čo najlepšie, najrýchlejšie a bez nervov:

ako vytiahnuť dieťa

Preskúmajme prirodzený cyklus dieťaťa a skĺbte ho s povinnosťami

Všímajme si prirodzené dispozície dieťaťa, návyky ktoré vyplývajú  z jeho biorytmu. Vytvorme každodennú nielen večernú, ale aj rannú rutinu, ktorá mu spríjemní prebúdzanie sa. Zabezpečme, aby malo v noci dostatok spánku – teda musí ísť zavčasu spať.

Neručí ho nič v noci?

Niektoré deti nechcú skoro vstať jednoducho preto, že sú ešte skutočne unavené. Odsledujme, čo ho v noci ruší – či to náhodou nie je zapnutý mobil a oznamy kamarátov, alebo starší súrodenec, či svetlo svietiace do okna. Môžu to byť dokonca aj nočné mory alebo problémy, ktorými sa trápi.

Začnime pozitívne

Nepríjemný budíček je to najhoršie, čo môže byť. Dokáže zničiť doslova celý deň. Preto sa snažme budiť dieťa s úsmevom, milo, s príjemnými slovami.  Skúsme to napríklad spevom alebo jeho obľúbenou skladbou. Veľmi dobrým trikom je urobiť si s dieťaťom ranný rituál – vhupneme k nemu do postele a prejdeme, čo všetko ho cez deň čaká. Zdôrazňujeme pre dieťa príjemné momenty. Samozrejme, musí to byť len krátky rituál, nemal by mať viac ako desať minúť.

Nedramatizujme a nechytajme zlosť

Je normálne, že ak dieťa nechce vstať z postele, výsledkom môže byť naša zlosť, hnev a krik. To však nie je spôsob, ako predídeme problémom so vstávaním, práve naopak. Je to skvelý tréning na to, aby vás v budúcnosti ignorovali.

Vylákajme ich vôňou

Nikto nemá ráno veľa času na prípravu jedla. Napriek tomu skúsme dieťaťu na raňajky pripraviť niečo, čo má naša dcéra alebo syn rada a čo skvele vonia. Stačí čerstvé pečivo, či v rúre zapečené obložené chlebíky, alebo nejaká sladká maškrta, vhodná na raňajky.

Rozsvetlime ich izbu

Svetlo je najlepším budíčkom, aký môže byť. Samozrejme, nie prudké a zrazu, ale napodobňujúce východ slnka. Poodostrime závesy, rozsvieťme malú lampičku a postupne pridávajme. Klesne hladina melatonínu a mozog dostane pokyn, aby fungoval.

-sz-