Trpí depresiou? Môže ju mať po otcovi!

O psychickom stave dieťaťa sa najčastejšie hovorí v súvislosti s matkou. Ona je predsa tá, ktorá ho vynosila, porodila, ktorá sa oň nonstop stará v prvých rokoch života. Samozrejme, veľký vplyv na psychiku dieťaťa má prostredie, v ktorom vyrastá. Čoraz viac dôkazov je tiež o tom, že psychický stav otca tiež veľmi intenzívne ovplyvňuje psychiku dieťaťa, a to už v čase, keď je v maternici.

Trpí depresiou

Nemusí to byť len matkou

Ak máte partnera, ktorý trpí depresiami, pripravte sa na to, že i vaše spoločné dieťa môže mať v dospievaní podobné psychické problémy. Nové zistenia psychiatrických odborníkov hovoria o tom, že dospievajúci, ktorí majú depresívnych otcov, majú vyššie riziko, že sa u nich prejavia príznaky podobného ochorenia.

Ak máte problém, riešte ho

Súvislosť medzi depresiou matky a dieťaťa je dokázaná dávnejšie, avšak len nedávno sa ukázala reálna aj súvislosť medzi depresiou otcov a detí. Či problémami trpí matka alebo otec – v oboch prípadoch je šanca, že depresie bude mať aj dieťa v období puberty je približne rovnaká. Veľmi dôležité je, aby bol depresívny rodič pod liečbou, inak môže situácia v rodine vyústiť až do život ohrozujúcich a nezdravých situácií. Najhoršie je, keď rodič prenáša svoje problémy na dieťa – tentokrát to nemyslíme geneticky.

Deti potrebujú pomoc

Ukázalo sa teda, že predstava o väčšej zodpovednosti matky za duševné zdravie svojho dieťaťa je len mýtom. Otcovia nemajú o nič menší vplyv a dokonca nehrá rolu ani pohlavie dieťaťa. Rovnako môže zlým psychický stavom trpieť dievča, ako aj chlapec. Zdá sa, že rodičia, ktorí sami bojujú s psychickými problémami, by mali vedieť pomôcť svojim deťom. Žiaľ, často to tak nie je. Naopak, situácia sa obojstranne vyhrocuje.

Ako zistiť, že dieťa trpí depresiami?

? stratilo záujem o svoje koníčky,

? prestalo sa stretávať a komunikovať s kamarátmi,

? je bez nálady a nemá chuť hovoriť,

? uzatvára sa do seba,

? zostáva dlho zatvorené v izbe,

? zhoršil sa prospech dieťaťa,

? nemá chuť vstať z postele, obliecť sa, jesť a robiť iné bežné činnosti,

? zanedbáva svoj vzhľad a povinnosti.

V takýchto prípadoch je dôležité pomôcť dieťaťu. Ak neviete nájsť spoločnú reč, obráťte sa na pomoc psychológa. Neodkladajte riešenie problému, pretože deti vedia zatajovať skutočne strašné veci a môžu si ublížiť. Neraz je pôvodcom zlého psychického stavu dieťaťa šikanovanie alebo iná traumatizujúca skúsenosť.

-sz-