Trpí vaše dieťa úzkosťou?

Strachy, úzkosti a depresívne stavy sa netýkajú len dospelých. Trpí nimi čoraz viac detí. Každý chceme pre svoje dieťa len to najlepšie, chceme, aby bolo zdravé a cítili sa dobre. Najhoršie je to, že niekedy ani netušíme o tom, že by naše dieťa mohlo mať problém, ktorý treba riešiť…

Ako zistíme, že trpí úzkosťou?

Úzkostné stavy ohrozujú normálne fungovanie dieťaťa a môžu prerásť do ešte nebezpečnejších foriem psychického nepohodlia. Existujú tri základné príznaky, podľa ktorých jasne zistíme, že naše dieťa trpí úzkosťou a strachmi:

1. Hovorí o negatívnych veciach

Dôležité je čo najviac sa rozprávať s dieťaťom, samozrejme, keď to nejde, do ničoho ho netlačme, ale i to samo o sebe už je znakom niečoho. Ak v rozhovore takmer stále spomína len negatívne veci, všetko hodnotí zle, mali by sme venovať daným oblastiam zvýšenú pozornosť. Vety typu „nikdy nespravím písomku na lepšiu známku, lebo som štvorkár“ alebo „nikdy nebudem mať kamarátov“ a podobne môžu znamenať problémy so sebavedomím a úzkosť.

2. Často hovorí alebo vidíte na ňom, že má obavy

Obáva sa druhého dňa? Obáva sa, čo sa stane v škole, čo bude po škole doma, vyhýba sa niektorým aktivitám v škole, či spolužiakom? Úzkosť sa prejavuje v rôznych formách – jednou z nich je aj vyhýbanie sa niektorým aktivitám, či ľudom. Strach, pochybnosti o sebe, nadmerné obavy a sociálna úzkosť je znamením problému, ktorý treba riešiť. V niektorých prípadoch môžeme úzkosť spozorovať tak, že si všimneme zvýšenú podráždenosť a nervozitu dieťaťa pri istých témach.

Mohlo by vás zaujímať

Vitamíny proti úzkosti: Čo na to hovoria odborníci?

V dnešnom uponáhľanom svete množstvo mladých i starších ľudí trpí úzkosťami, obavami, depresiami a rôznymi fóbiami. Ak sa dostanú do vážnejšieho stavu, zvyčajne sa liečia antidepresívami a rôznymi liekmi,… Čítaj ďaľej

3. Má problémy so spánkom a vyhľadáva samotu

Zdá sa vám, že dieťa začína od vás uhýbať a vyhľadáva samotu? Nemusí to byť pubertou, ale úzkostnými stavmi. Deti trpiace úzkosťou majú často problémy so spánkom, budia sa často uprostred noci a večer nemôžu zaspať. Niektoré deti majú strach spať samy v izbe alebo v priestore, ktorý nepoznajú. Dbajme o to, aby sme v dieťati nevybudovali závažnú úzkosť a snažme sa mu situácie, ktorých sa obáva spríjemniť – zbaviť ho strachu a obáv.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach