Varenie s deťmi nie je len o zábave. Formuje aj ich schopnosti

Keďže momentálna situácia vedie rodiny k tomu, že doma spolu trávia oveľa viac času, zároveň to znamená, že potrebujú hľadať aj zábavky pre svoje deti. Ak vám dochádzajú nápady, tak jeden pre vás máme. Varenie s deťmi však nie je len zábavnou rodinnou aktivitou, má totiž aj viacero pozitívnych prínosov.

Varenie s deťmi
https://www.shutterstock.com

Aké sú výhody spoločného varenia:

1. Vypestujete u detí vzťah k zdravým potravinám

Ak rodičia idú dobrým príkladom pri výbere potravín a jedla, pravdepodobne ich budú nasledovať aj ich deti. Spoločné varenie a jedenie tak pomáha deťom vybudovať si vzťah k zdravému jedlu.

2. Jedlo pripravené vlastnými rukami chutí najlepšie 😊

Deti si užívajú jedlo, ktoré si sami pripravili. Ak sa teda deti podieľajú na výbere surovín a príprave jedál, je pravdepodobnejšie, že svoje výtvory aj ochutnajú. Takéto skúsenosti s varením im môžu pomôcť v tom, že sa nebudú báť skúšať nové jedlá a budú otvorené novým chuťovým zážitkom.

3. Zvyšujete deťom sebavedomie

Deti mávajú pri varení akýsi pocit hrdosti a nezávislosti. Rady sa chvália tým, že „to urobili samy!“ Keď sú samy schopné niečo pripraviť, a to bez ohľadu na to či ide o niečo jednoduché, čo si následne užije celá rodina, zvyšuje to ich sebavedomie. Pomôžte svojim deťom s výberom vhodných receptov pre ich vek.

4. Rozvíjate detskú kreativitu

Akonáhle deti nadobudnú základné zručnosti v kuchyni a naučia sa dodržiavať recepty, ďalším krokom by malo byť povzbudenie smerom k tvorivosti. Môžete začať nejakým jednoduchým základným receptom. Potom to už môžete nechať na ich kreativitu. Mnoho detí je týmto spôsobom inšpirovaných k vytvoreniu vlastnej kuchárky, ak vedia recepty vylepšiť vlastnými nápadmi.

5. Spoločne strávený čas

Takto strávený čas v kuchyni môže pre deti i dospelých predstavovať zábavu a relax. Mnoho detí nepotrebuje veľa prehovárania na to, aby sa k vám pripojili v kuchyni, preto využite tento čas na to, aby ste si užili vzájomnú spoločnosť a porozprávali sa o tom, aké dobré – a zdravé – bude vaše jedlo.

6. Zlepšujete jemnú motoriku

Zapájajte svoje deti do aktivít ako napríklad miešanie či vaľkanie cesta, v prípade starších detí aj krájanie zeleniny.  Je to skvelý spôsob, ako zlepšiť ich jemnú motoriku, kontrolu a koordináciu rúk.

7. Lepšie sústredenie a pozornosť detí

Varenie v sebe zahŕňa dodržiavanie receptov a postupov, aby ste sa dostali k požadovanému (chutnému) finálnemu výsledku. Pri varení sa deti učia venovať pozornosť každému detailu. Rýchlo prídu na to, že pokiaľ má byť na konci ich snaženia chutný snack či jedlo, musia sa vedieť sústrediť!