Viete, akým jedlom podporíme vývoj detského mozgu?

Možno viete a už ste mali tú česť zistiť, že keď dieťa jedáva nevyváženú stravu, skonzumuje v popoludňajších alebo večerných hodinách cukor, má problémy zaspať, správa sa hyperaktívne a nevie sa sústrediť. Málokto z nás – rodičov si uvedomuje ako priamočiaro vplýva strava na správanie dieťaťa, vývoj jeho mozgu a zručností. Pozrime sa, aké potraviny sú dôležité pre dieťa a prečo.

vývoj detského mozgu

Množstvo sladkostí určite nie je tým pravým, čo dieťa potrebuje, i keď vás možno o tom presviedča. Naopak, prázdne sacharidy spôsobujú neschopnosť sústrediť sa, problémy s učením, navyše ani nezasýtia a už vôbec neposkytnú žiadne dôležité živiny. Existuje množstvo občerstvení, ktoré dokážu nielen uspokojiť detské telíčko, ale zároveň dajú mozgu nový impulz do ďalšej práce – napríklad po príchode domov, kedy si majú robiť domáce úlohy a už nevládzu.

Zásada č. 1: Dostatok vody v priebehu dňa

Počas školy len ťažko skontrolujeme dieťa, či skutočne pije dostatok vody alebo tekutiny nahrádza nevhodnými nápojmi z automatu. V každom prípade, je dôležité, aby im pitie vody pripomínali aj učitelia a vychovávatelia v priebehu dňa, my by sme im zase návyk na túto nevyhnutnosť mali dať už odmalička. Už len mierna dehydratácia môže spôsobiť pomalšie reakcie mozgu, horšie chápanie a vnímanie. Ak vaše deti odmietajú čistú vodu, môžeme ju ochutiť citrónom, limetkou, pár kvapkami ovocnej šťavy.

vývoj detského mozgu

Tieto malé jedlá im dodajú živiny i energiu:

vývoj detského mozguGrécky jogurt

ak ešte nepoznáte tento kvalitný hustý prírodný biely jogurt, je najvyšší čas a určite ho ponúknite aj svojim deťom. Patrí síce medzi drahšie jogurty, ale kvalitou za to určite stojí. Obsahuje tuk, ktorý pomáha udržiavať bunkové membrány v mozgu pružné, mozog je schopný rýchlo a dobre prijímať a vysielať informácie. Tiež obsahuje veľa bielkovín, ktoré energeticky posilnia školáka a zasýtia až do ďalšieho jedla.

Na raňajky ho deťom môžeme podávať s ovsenými vločkami, popoludní je vhodnejšie pridať už len čerstvé ovocie alebo orechy.

vývoj detského mozguOvocie

Ovocné šaláty sú síce náročnejšie na prípravu a tiež i peňaženku, ale deti ich podstatne viac ocenia ako samostatné ovocie. Takto ich naučíte dostať do seba potrebnú dávku vlákniny a iné dôležité živiny. Napríklad, viete, že jablká a slivky obsahujú kvercetín, ktorý je skvelým antioxidantom a chráni mozog pred úbytkom kognitívnych funkcií? Navyše je to skvelé prírodné antihistaminikum! Skvelým pomocníkom sú aj čučoriedky a jahody, určite neobchádzajme ani hrozno – pre deti je najvhodnejšie bez kôstok.

Vajíčka

Sú skvelým balíčkom výživy nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých. Samozrejme, pre deti a ich

vývoj detského mozgu

správny vývoj sú živiny, ktoré obsahujú ešte dôležitejšie. Okrem bielkovín obsahujú dôležité omega-3 mastné kyseliny, cholín, luteín. To sú všetko veľmi dôležité živiny pre fungovanie mozgu. Odporúčame uvariť viac vajíčok hneď po ich kúpení natvrdo. Odložte si ich do chladničky a vždy v prípade potreby len vyberiete. Malý hladoš nemusí dlho čakať.

Veľmi dobré sú na spestrenie zeleninových šalátov, dodajú im sýtosť a vďaka zelenine zase získajú sviežosť a ďalšie dôležité látky. Zeleninový šalát s vajíčkami môžeme spestriť semiačkami – napríklad ľanovými alebo slnečnicovými a dresingom z kvalitného prírodného jogurtu s rozmiešanou kurkumou. Toto žlto-oranžové korenie nie je pre deti agresívne a má veľa pozitívnych vlastností:  je veľmi silným antioxidantom, pôsobí proti voľným radikálom, má protizápalové účinky, pôsobí dokonca proti rakovine, podporuje trávenie, prečisťuje krv a celý organizmus.

vývoj detského mozguSemená a orechy

Už vyššie som uviedla, že skvelou pochúťkou alebo doplnkom občerstvenia pre deti a ich vyvíjajúci sa mozog sú semená, semienka, mandle a rôzne druhy orechov. Majú vysoký obsah bielkovín a zdravých nenasýtených tukov. Orechy a semienka – ľanové, slnečnicové, tekvicové, chia zlepšujú tiež náladu, pôsobia ako antidepresíva, zlepšujú schopnosť sústrediť sa. Najdôležitejší je ich vplyv na vývoj mozgu a mozgových funkcií, preto by ich deti mali užívať pravidelne. A nakoniec – my taktiež… Sú veľmi vhodné aj ako doplnok k desiatovému občerstveniu. Takže neváhajme ich deťom zabaliť do školy.

Dôležité je však dať pozor na prípadné alergické reakcie, ak ste orechy deťom ešte nedávali, netestujte ich skôr ako budú mať tri roky, a i to opatrne.

 -sz-

Zdroj: childdevelopmentinfo.com

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach