Vychovávate dieťa sama? Viete, v čom bude iné?

Mamičiek, ktoré vychovávajú deti samy, neustále pribúda, a to nielen kvôli rozvodom. Uvažovali ste niekedy, v čom bude rozdielne dieťa, ktorého vychováva jeden milujúci rodič, od ostatných?

Vychovávate dieťa sama

Tu je niekoľko hlavných momentov:

Deti, ktoré vyrastajú s jedným rodičom, majú menej rôznych vzorov, nevidia doma niektoré druhy komunikácie a zvyčajne musia byť skôr samostatné, pretože jeden rodič na všetko nemusí stačiť. Neznamená to však, že sú horšie alebo neschopné. Vo všeobecnosti platí, že k životu ako dospelí pristupujú inak, neraz s väčšou úctou.

V čom sú iní?

Oceňujú vytrvalosť a vnútornú silu

Deti, ktorých vychováva jeden rodič, sú často svedkom toho, že matka, respektíve otec, pracuje podstatne viac, sám sa musí vyrovnávať s mnohými problémami a náročnými situáciami. Sú húževnatejšie a silnejšie. Oceňujú vytrvalosť a vedia, že nič nepríde bez snahy a pričinenia. Videli, koľko úsilia musel ich rodič vynaložiť na to, aby sa mali dobre a mohli spokojne rásť.

Sú nezávislejšie a potrebujú priestor

Tým, že ich vychováva len jeden rodič, sú zvyknutí byť viac samostatnými. Veľa času trávia samy, musia si vytvoriť vlastný program, samy sa pripraviť do školy, byť zodpovednými a často aj v skorom veku pomôcť rodičovi zvládať náročné situácie – najmä finančné. Na druhej strane, tým, že boli zvyknuté tráviť viac časy samy, potrebujú aj viac priestoru pre seba. Neznamená to však, že nevedia pracovať v tíme. Naopak, spoluprácu si zvyčajne veľmi vážia a oceňujú.

Sú veľmi intenzívne ovplyvnené rodičom, ktorý ich vychoval

Keď máte dvoch rodičov, máte vyváženejší pohľad na komunikáciu medzi pohlaviami. Deti, ktoré vyrastajú s matkou, žijú v ženskom svete a často im chýba mužský pohľad na svet. Môžu mať obavy zo vzťahov a nedôveru k opačnému pohlaviu. Preto je dôležité, ak dieťa vychovávate sama, aby bolo svedkom pozitívnych komunikácií s opačným pohlavím. Podobne, deti, ktoré vyrastajú len s otcom, môžu mať v budúcnosti problém porozumieť ženskému svetu a emóciám.

-sz-