Ako zabaviť dieťa a neurobiť pritom neporiadok?

Zdá sa to absolútne nemožné, ale predsa len ide to. Samozrejme, nemôžeme rátať s tým, že zostane úplne všetko ako pred hrou, ale rozhodne takto dieťatko zaujmeme a nebude robiť to, čo by sme si až tak veľmi neželali.

Ako zabaviť dieťa

Plastelína, kinetický piesok

Nie, nemusíte hneď prevracať oči. Dnes sú na trhu druhy plastelín, ktoré nám neporiadok nenarobia, samozrejme, musíme si vyhradiť pracovný priestor. Veľmi zaujímavou a vďačnou novinkou je kinetický piesok. Môžete ho poznať aj pod názvom magický. Tento piesok je čarovný v tom, že sa nesype, ale tečie, a tým pádom drží pokope. Nie je z neho neporiadok. Navyše, je hebký, netoxický a hygienický, deti sa s ním veľmi rady hrajú a má aj terapeutické účinky. Ak máme teda doma malého vzdorujúceho rebela, posaďme ho za pracovný stolík s kinetickým pieskom a nechajme ho hrať sa a tvoriť. Samozrejme, musíme dohliadať, aby táto skvelá hračka neskončila úplne inde ako má.

Malý výlet alebo prechádzka

Pre mnohé mamičky s neposednými deťmi je najlepším riešením, hneď ako sa dieťa zobudí a je to možné vybehnúť von. Na ihrisko, na prechádzku do parku – nie na nákup do obchodných centier. Tým si rozhodne nervy neušetríme. Prechádzka však prospeje i nám, dieťatko unavíme, keď nebude vládať, môžeme ho dať do kočíka, ale zase nie tak, že my sa úplne vyčerpáme a dieťa bude svieže. Samozrejme, prechádzku volíme najlepšie tak, aby sa neprekrývala s časom spánku dieťaťa. Každý deň si môžeme vybrať iný cieľ, spoznávať neznáme miesta, či vzdialenejšie ihriská. Doma zostane čisto, dieťa bude spokojné a vybláznené. My si môžeme pripísať čiarku k starostlivosti o svoje zdravie a krásu.

Zaujímavé puzzle

Deti v batoliacom veku sú nielen strašne zvedavé, ale majú aj snahu vyriešiť problém, uspieť, dokázať to. Ich trpezlivosť je veľmi dobré v tomto veku podporovať napríklad skladaním puzzle. Dôležité je, aby sme zvolili správny prístup a povzbudzovali ich v tom, učili ich metódy, akými sa dajú i zložitejšie veci vyriešiť, a puzzle je na to skvelým trenažérom. Dieťa väčšinou veľmi chce vidieť finálny obrázok, chce ho mať zostavený doma tak, ako je na obrázku a tešiť sa z neho. Preto im túto radosť nekazme a nekárajme ich, ak im niečo nevychádza. Výsledkom by mohlo byť, že sa nabudúce vopred vzdajú a vôbec nepustia do riešenia. A to predsa nechceme, však?

Kocky vo veku prijateľnej podobne

Stavebnice – kocky, ktoré sa jednoducho dajú na seba stavať sú veľmi vďačnou hračkou už od raného detstva. Pre menšie deti môžeme zvoliť mäkké väčšie kocky, s ktorými si neublížia a ktoré nemôžu ani prehltnúť. Najväčšiu radosť z hry zažijú, keď si večer aspoň na pätnásť minút sadneme ku kockám celá rodina a vytvoríme spolu niečo zaujímavé. Môžeme sa tiež hrať rôzne súťaže – kto postaví najvyššiu vežu, kto vytvorí najkrajšiu farebnú kombináciu a podobne. Okrem učenia sa farieb, tvarou, podporujete kreativitu dieťaťa, pretože vždy si môže vyrobiť novú hračku, zvieratko, autíčko, bábiku. Spoločnou hrou tiež podporujete jeho tímovosť, sociálne správanie a rečové schopnosti.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach