Aj deti sa môžu saunovať

V jednom z predchádzajúcich článkov sme hovorilo o tom, ako sa dá bojovať proti detským ochoreniam dýchacích ciest a ako im predchádzať. Dnes sa pozrime na špeciálne preventívne opatrenia, ku ktorým patrí napríklad saunovanie, či návšteva soľných jaskýň. Mnohé mamičky sa totiž obávajú využívať s deťmi takéto zariadenia. Je to opodstatnené, či nie?

„Bábätkovské“ sauny

Pokiaľ ide o saunovanie, existujú špeciálne detské sauny, ktoré zdravé dieťa akceptuje bez problémov a majú naň pozitívny vplyv, podobne ako „dospelácke“ na nás. Samozrejme, nie je vhodné malé dieťa vystavovať veľkému teplu a na dlhú dobu. Pobyt v saune je napríklad súčasťou takmer všetkých kurzov „bábätkovského“ plávania a rodičia, ktorí takéto kurzy absolvovali, isto majú skúsenosti.

S teplotou a dĺžkou pobytu opatrne

Teplota sauny pre deti by mala mať do päťdesiat stupňov Celzia, viac nie. Väčšina sáun pre najmenšie je nastavená na teplotu 35 až 45 stupňov. Takáto teplota u malých detí prospieva k posilňovaniu imunitného systému. Malým detičkám stačí krátky pobyt – maximálne päť minút. Pre deti od troch rokov je vhodný i trošku dlhší pobyt, avšak nemal by prekročiť desať minút. Staršie deti môžu navštevovať aj sauny s vyššou teplotou ako je 50 stupňov – okolo šesťdesiat až sedemdesiat. Teplota klasickej sauny pre dospelých sa zvyčajne pohybuje okolo osemdesiat stupňov. V každom prípade po saunovaní, aby bol jeho efekt dostatočný, má nasledovať ochladenie v sprche alebo v bazéniku. V prípade, že vaše dieťa má zdravotné problémy prekonzultujte používa sauny a pobyt v nej s vašim pediatrom. Pri niektorých ochoreniach môže totiž saunovanie spôsobiť komplikácie. Výborný je aj krátky parný kúpeľ, ktorého teplo a vlhkosť tiež veľmi blahodarne pôsobí na dýchacie cesty.

Soľné jaskyne

Menej riskantným (respektíve neprináša žiadne riziko, skôr naopak) i z pohľadu konzervatívnych rodičov je pobyt v soľnej jaskyni. Dýchanie „slaného“ vzduchu pomáha nielen pri akútnych, ale aj pri chronických ochoreniach dýchacích ciest, avšak i pri mnohých iných problémoch – kožných ochoreniach, ochoreniach cievneho systému – okrem toho je vhodným miestom na relax celej rodiny.

Prímorská mikroklíma

Čaro soľných jaskýň spočíva v tom, že mikroklíma v nich sa podobá klíme v prímorských oblastiach. Vzduch je nasýtený mikročasticami suchej soli, obsahujúcej minerály a vzácne stopové prvky – jód, bróm, horčík, sodík, vápnik, železo, selén. Podporuje vykašliavanie hlienov a prečisťuje dýchacie cesty. Ak teda nemáte možnosť alebo čas vycestovať práve v tomto období k moru, hoci zdravie vášho dieťaťa by si to vyžadovalo, môžete to nahradiť pobytom v soľnej jaskyni. Hodina v soľnej jaskyni totiž podľa odborníkov nahradí dvoj – až trojdňový pobyt pri mori.

Ako v pieskovisku

Navyše deti pobyt v soľných jaskyniach, vďaka tajomnému čaru kryštálov, milujú a dá sa s nimi podobne zahrať, ako s pieskom na pieskovisku, takže určite nebudú trpieť a nudiť sa. Soľné jaskyne sú vhodné aj pre tehotné ženy, tak ak ste doposiaľ nad návštevou takéhoto zariadenia váhali, už neváhajte. Doprajte si nenahraditeľný psychický relax a nabite sa príjemnou energiou.

Sabína Zavarská

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach