SPÄŤ
Pre deti

Čo je šijové prejasnenie?

Od: Henrieta Karabova 9.11.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

So zvyšujúcim sa množstvo vedeckých poznatkov sa aj vyhľadávanie vrodených vývojových chýb a chromozomálnych anomálií presúva do skorých štádií gravidity.

Vyhľadávanie vrodených vývojových chýb sa teda začína už na konci prvého a na začiatok druhého trimestra gravidity, kedy okrem veľkosti plodu meriame takzvané šijové prejasnenie.

šijové prejasnenie

Photo by rawpixel.com from Pexels

Šijové prejasnenie je najvýzamnejším sonografickým markerom chromozomálnych aberácií a abnormálneho nahromadenia tekutiny v oblasti záhlavia plodu.

Je definované ako nahromadenie tekutiny v oblasti zátylku plodu ku koncu prvého a na začiatku druhého trimestra tehotentva.
Určitý stupeň nahromadenia tekutiny v oblasti záhlavia plodu je nález fyziologický. Podstatou vzniku šijového prejasnenia v prvom trimestri tehotenstva je prestup mozgovo-miešneho moku predovšetkým z oblasti štvrtej komory do podkožia plodu.

Ku koncu prvého trimestra gravidity sa nad štvrtou mozgovou komorou objavuje základ šupiny záhlavnej kosti. V dôsledku osifikačných procesov šupiny záhlavnej kosti zanikajú podmienky nevyhnutné pre vznik šijového prejasnenia.

Po štrnástom týždni gravidity je šijové prejasnenie nemerateľné. Jedná sa o typický príklad prechodného, okienkového fenoménu.
Celý rad vedeckých prác dokumentuje vzťah medzi zvýšenými hodnotami šijového prejasnenia a chromozomálnymi aberáciami.
Výskyt štrukturálnych odchýlok u plodov so zvýšeným šijovým prejasnením je približne 5 krát vyšší, než v bežnej populácii.

Patologické nálezy u plodov so zväčšeným šijovým prejasnením:

💚 srdcové poruchy
💚 zväčšenie náplne žíl v oblasti hlavičky a krku
💚 porucha lymfatickej drenáže
💚 anémia plodu
💚 znížený obsah bielkovín u plodu
💚 infekcia plodu
💚 defekty bránice plodu
💚 defekty brušnej steny
💚 poruchy vývoja kostry
💚 genetické syndrómy

Pri náleze zväčšeného šijového prejasnenia by mala žena absolvovať opakované ultrazvukové sledovanie na špecializovanom pracovisku, odber krvi na infekciu toxoplazmózou, cytomegalovírusom a parvovírusom B19.

Pacientka by mala absolvovať genetickú konzultáciu a odber plodovej vody na vylúčenie genetických syndrómov.

Mudr.Radmila Sládičeková

Photo by rawpixel.com from Pexels

womangalérie VŠETKY