SPÄŤ
Pre deti

Čo všetko deťom dá spoločné varenie?

Od: Henrieta Karabova 6.2.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Neváhajme ich zobrať do kuchyne aj keď sú malé!
Každá z nás má z času na čas problém, čo už s tými našimi detičkami vymyslieť, aby to bola pre ne zábava, ale pritom aby to bolo aj užitočné. Jednou z takých možností je „použitie“ detí v kuchyni. Samozrejme, musíme sa obrniť aj v tomto prípade pevnými nervami v závislosti od veku dieťaťa, ale v každom prípade kuchyňa poskytuje mnoho možností ako deti zamestnať a zabaviť zároveň.

deťom

Možno sa teraz chytáte za hlavu a hovoríte si, že už len to by chýbalo! Že nepustíte deti do varenia za žiadnu cenu… No to sa nám môže skôr či neskôr vypomstiť. Prečo by sme im mali dovoliť asistovať v kuchyni pri naozajstnom varení? Napríklad z týchto dôvodov:

1. Skutočné zručnosti
Detské kuchynky majú deti rady, pohrajú sa s nimi, ale skúsenosti, ktoré tam nadobudnú s umelohmotnými potravinami veľmi reálne nie sú. Vyžaduje si to dôslednú kontrolu a pevné nervy, ale skúsenosti s pomocou pri skutočnom varení sú nezabudnuteľné a omnoho prospešnejšie. Aj trojročné dieťa už dokáže miešať nátierku alebo cesto, či lúpať vajíčko. Teraz nehovoríme o tom ako. Ale to sa bude postupne zlepšovať a navyše dieťa vníma aj postupy, čo sa ako pripravuje, čo určite uplatní v neskoršom živote.

2. Čo si navarím aj zjem
Rodičia, ktorí majú doma nejedákov, deti, ktoré odmietajú stravu, nech pripravíme čokoľvek by mali byť prvými, ktorí zapriahnu deti v skutočnej kuchyni. Platí totiž, že deti, ktoré pomáhajú variť – a to už od samotného nákupu surovín a získania receptu až po prestieranie – omnoho častejšie a radšej jedia to, čo spolu s nami pripravili. Ak máme záhradku alebo terasu, posaďme si tam zeleninu a navrhnime deťom, aby nám vždy trošku natrhali a pomohli urobiť šalát. Môžu skúsiť vytlačiť citrónovú šťavu, pridať olej, soľ, premiešať. Čo viac si môžeme želať ako to, že budú s radosťou jesť zeleninu.

3. Spoločne strávený čas
Príprava chutného koláča alebo akéhokoľvek iného jedla je čas vzácny pre deti aj z iných dôvodov. Znamená to spoločne strávený čas s milovaným človekom a svojim veľkým vzorom. Je to čas, počas ktorého sa im môžeme venovať, môžeme odpovedať na množstvo ich zvedavých otázok, rozprávať sa s nimi.

4. Nechajme ich pomôcť, skrátia nám čas
Možno nebudete súhlasiť s tým, že malé deti dokážu skrátiť čas potrebný na varenie, ale keď si vyberieme jednoduchý recept, s ktorého prípravou skutočne môžu pomôcť, máme postarané. Rýchlejšie navaríme a môžeme sa spolu s nimi venovať iným aktivitám. Pre pomocníkov vyberajme riady z umelej hmoty, prípadne malé varešky, klieštiky, či šľahač. Určite sa im to bude páčiť. A ak nemáme umývačku, môžu nám pomôcť aj s utieraním riadu. Takto budeme mať raz-dva navarené.

5. Žiaden fastfood
Domáce varenie spolu s deťmi je dôležité aj preto, aby nadobudli vzťah k doma varenému jedlu a neuprednostňovali  fastfoodové jedlá kúpené vonku. Mali by sa naučiť, že doma sa dá uvariť presne to, na čo majú chuť a navyše je to zábava – a podstatne zdravšie. Takto sa tiež naučia, že pokiaľ ide o jedlo nemusia byť závislí od ostatných, ale neskôr si ho môžu pripraviť aj samy.

-sz-

womangalérie VŠETKY