Deti a telka

Nenechávajme deti pridlho pred telkou! Môžu z nich byť asociáli!
Takmer každodenným spoločníkom dnešných detí je už od toho najútlejšieho detstva televízia. Zapíname im telku, keď potrebujeme chvíľku na niečo iné, nemáme čas sa im práve venovať, alebo jednoducho, aby sme si trošku oddýchli od ustavičného kolotoča starostlivosti o dieťa a domácich prác. Samozrejme, dnes už nie je problém nájsť pre deti vhodný program, ale predsa len, pridlhé vysedávanie pri televízii nikomu nič pozitívne neprinesie. Skôr naopak.

Deti a telkaTelka a žalúdok
Prekvapilo ma, keď mi moja štvorročná dcéra z ničoho nič povedala, že z telky je hladná, mám ju vypnúť. Samozrejme, nenechávam ju pri nej dlho sedieť, ale má svoje obľúbené rozprávky, ktoré si raz za dva – tri dni pozrie. Vyjadrila presne to, z čoho mnohí z nás priberajú. Veru, pri telke máme chuť si niečo zobnúť. Ja na takéto účely vždy pripravím malej misu ovocia alebo zeleniny a môže chrumkať. Plne verím tomu, že keby som jej nedávala takéto dobroty, veľmi rada by siahla po maškrtách a nekrotila by sa v nich. Pretože z telky je vždy veľmi hladná.

Pomalý zabijak
Všetci vieme, že sedavý spôsob života, na ktorom má sledovanie televízie veľký podiel, vedie k nadváhe, obezite a mnohých civilizačným ochoreniam. Každodenný televízni diváci, ktorí sledujú televíziu denne viac ako hodinu-dve majú výrazne vyššie riziko ochorení srdca a ciev, cukrovky a ďalších metabolických a civilizačných ochorení, ku ktorým sa ráta napríklad aj rakovina hrubého čreva. Spravidla totiž platí, že ten, kto dve hodiny denne sedí pre televízorom sa nevenuje dostatočne pohybovým aktivitám.

Agresívni a asociálni
To však nie je jediný problém, ktorý nám vysedávanie pred televíznou obrazovkou môže priniesť, a špeciálne našim deťom. Nové štúdie ukázali, že deti, ktoré viac a častejšie sledujú televíziu sú v dospelosti častejšie páchateľmi trestných činov a prejavujú sa u nich asociálne správanie. Bývajú agresívnejšími, náchylnými k negatívnym emóciám a častejšie sa u nich vyskytuje aj psychiatrická porucha, ktorá je charakterizovaná agresívnym a antisociálnym správaním s názvom antisociálna porucha osobnosti. To z akej rodiny – pokiaľ ide o spoločensko-ekonomické zázemie, dieťa pochádza nehrá po tejto stránke dôležitú úlohu, hoci sa to pôvodne predpokladalo.

Prvoradá je výchova
Netreba zvlášť zdôrazňovať, aké vplyvy na spoločnosť ma antisociálne správanie jedinca. S nárastom kriminality bojuje nejedna krajina, žiaľ, už vo fáze, keď sa prejaví naplno. Existujú však aj mnohé iné spôsoby ako predísť antisociálnemu správaniu, samozrejme, najdôležitejším je výchova, v prvom rade v domácnosti a neskôr aj v škole alebo v predškolských zariadeniach. Dôležitým krokom je aj obmedzenie počtu strávených hodín pre televíznou obrazovkou.

Hodina, maximálne dve
Pravidelné dlhodobé sledovanie televízie môže mať teda dlhodobé dôsledky na správanie detí a môžu trvať až do ich dospelosti. Zvyky, ktorým sa deti naučia v detstve sa zvyčajne už len minimálne menia k lepšiemu, preto skutočne pozor na to, ako dlho nechávame deti sedieť pre televízii. Ešte väčšiu pozornosť treba venovať výberu jednotlivých relácií. Aj rozprávky a relácie, ktoré sú označené ako detské, nemusia byť vhodné pre deti najnižšieho, či predškolského veku. Optimálne je, ak dieťa vie, že si môže pozrieť jednu alebo dve obľúbené rozprávky, a tým to pre neho hasne. Veď je množstvo iných aktivít. Deti podľa odborníkov nemajú sledovať televíziu viac ako jednu alebo dve hodiny denne, pričom program, ktorý sledujú mať byť kvalitný a určený pre ne.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach