Dojčí päťročnú, navyše na verejnosti! Je to v poriadku?

Austrálska mamička chce svoju dcéru dojčiť do desať rokov! Nie je to už fakt prehnané?

Niektoré mamičky nedojčia ani pol roka, iné to zase preháňajú. Je normálne dojčiť päťročné dieťa, a ešte k tomu na verejnosti?

Každá podľa seba

Detičky si niekedy veľmi ťažko odvykajú od dojčenia. Samozrejme, niektoré sa odstavia samy, ale v niektorých prípadoch je čakanie na to, že dieťa prestane mať záujem o dojčenie podobné čakaniu na Godota. Väčšinou vtedy zasiahne matka. Niekedy zase sú dôvodom odstavenia dieťaťa od prsníka zdravotné problémy mamičky, ale aj postupné osamostatňovanie dieťaťa – nástup matky do práce a dieťaťa do škôlky a podobne. Tie, ktoré ešte stále majú chuť, si zväčša len „cucnú“ pred spaním alebo im stačí, keď sa držia matkinho prsníka. Je však v poriadku, keď matka dojčí päťročné dieťa, a to ešte k tomu na verejnosti?

Dojčí

Závislé deti, ale aj mamy

Závislými sa však nestávajú len deti, ale aj matky. „Po pôrode som mala veľa mlieka, a tak dojčenie bolo pre mňa úľavou. Postupne som si naň tak zvykla, že som mala problém odstaviť dcéru, napriek tomu, že už mala štyri roky. Dojčenie je veľmi krásnym momentom, veľmi intenzívnym intímnym zážitkom medzi matkou a dieťaťom. Mala som problém s tým prestať, dokonca, keď dcérka redukovala dojčenie, bolo mi z toho veľmi smutno. Všetko vyriešila nevyhnutná operácia – či sme chceli alebo nie, museli sme prestať ,“ hovorí Kristína z Nitry, ktorá určite nie je sama zo „závislých“ mamičiek. Podľa nej dlho dojčia zvyčajne staršie mamičky, mladé sa potrebujú rýchlo vrátiť do života, staršie sú viac naviazané na dieťa.

Päťročné dojča

Dojčenie zachutilo aj matke troch detí – Austrálčanke Maha Al Musa. Okrem toho, že rodila ako 46-ročná, čo je považované už za skutočne vcelku vysoký vek na pôrod, svoju jedinú dcérku dojčí ešte aj ako päťročnú. Keď si jej Aminah vypýta mliečko, hoci aj na ulici alebo v obchode, dostane ho. Jej filozofia je prestať dojčiť vtedy, keď bude na to jej dcérka pripravená a sama si prestane pýtať.

DojčíZdravšia a pokojnejšia

Austrálčanka sa pre zahraničné médiá vyjadrila, že jej je úplne jedno, čo si o nej myslia ostatní ľudia a jej kritici. Je pripravená dojčiť svoju dcéru až do veku desať rokov, ak si to bude želať. „Verím, že jej to pomôže zlepšiť jej imunitný systém. Doteraz býva len veľmi zriedkavo chorá a jej temperament je pokojnejší a uvoľnenejší ako temperament ostatných detí,“ nedá dopustiť na pozitíva dojčenia Maha, brušná tanečnica. Svojich starších synov – šestnásťročného Kailsha a trinásťročného Tariqa odstavila od materského mlieka, keď mali dva roky.

Šokujúca obálka

Prednedávnom podobný šok pre verejnosť spôsobila 26-ročná Jamie Lynne Grumet z Los Angeles. Tá pózovala so svojim takmer päťročným „dojčaťom“ dokonca na obálke časopisu Times. Dojčenie staršieho dieťaťa obhajovala podobne – opisovala zdravotné a emocionálne výhody dlhodobého dojčenia. Tvrdila, že podľa nej je pre ľudí skôr ťažko pochopiteľný obraz matky, ktorá dojčí veľké dieťa ako samotný fakt dlhodobého dojčenia. Nechala sa odfotiť v póze s odhaleným prsníkom, ktorý má v ústach jej takmer päťročný syn, stojaci na stoličke. Táto obálka mala vyvolať polemiku, čo sa jej zjavne aj podarilo. Pani Grumet mala však k dlhodobému dojčeniu blízko aj z iného dôvodu. Akého? Sama bola dojčená až do veku šesť rokov.

Čo vy na to?

Hoci je Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčané dojčiť do veku dvoch rokov, máloktorej mamičke sa to podarí presne dodržať. Na jednej strane rastie počet tých, ktoré z rôznych dôvodov nedojčia ani pol roka, ale ako vidíme, na strane druhej stúpa počet mamičiek, ktoré sú schopné svoje dieťa dojčiť aj ako desaťročné alebo kým sa samo neodstaví. U pediatrov však prevláda názor, že dojčenie po dvoch rokoch je nielenže zbytočné – pre dieťa, ale aj pre matku zbytočne vysiľujúce. Proti gustu však žiaden dišputát… Ale povedzme si otvorenie, dojčili by ste školáka?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach