Mliečne zúbky

Pozor: Aj vypadnutý zub môže dieťaťu zachrániť život!

Netreba ich dávať pod vankúš, ale špeciálne uložiť!

Poznáte príbeh o zúbkovej víle, ktorá chodí vtedy, keď dieťaťu vypadne mliečny zúbok a dá si pod vankúš? Za to mu tam má vložiť mincu. Dnes je už však jasné, že je lepšie zúbok ponechať niekomu inému, nie zubnej víle. Prečo? Kmeňové bunky z neho môžu dieťatko v budúcnosti vyliečiť a to sa vyplatí podstatne viac!

Mliečne zúbky

Zúbky do nálevu

Pamätáte si na staré vtipy, ktoré radili dieťaťu s vykývanými mliečnymi zubami priviazať si zub špagátom a špagát priviazať o dvere, ktoré náhle niekto otvorí, či zatvorí? Na staré praktiky teba zabudnúť. Odborníci tvrdia, že najlepšou a najmenej bolestivou skúsenosťou pre deti je dať si odstrániť zúbok odborne, u zubára. Navyše je to veľmi rýchle. Niektorí zubári odporúčajú, aby rodičia nechali mliečne zuby detí vybrať u odborníka. Prečo? Ten môže ich časť alebo celé zuby odložiť v špeciálnej ampulke.

Na čo je dobré zuby uschovať?

Dôvodom sú bunky, ktoré sú známe ako kmeňové. Doposiaľ sa neustále a úplne bežne vyhadzujú kúsky tkaniva, ktoré majú veľmi veľa využitia. Keď dvanásťročnému chlapcovi odstránil zubár mliečny zúbok, ten putoval do špeciálneho laboratória v Londýne, kde boli zo zubu extrahované kmeňové bunky, zmrazené v tekutom kyslíku a následne uložené. Momentálne stojí skladovanie takýchto kmeňových buniek viac ako 1600 euro za tridsaťročné skladovanie. Stále lepšie ako ho zahodiť do koša, nie?

Pre budúce zdravie

Londýnsky zubný inštitút Kráľovskej akadémie plánuje spustiť svoju prvú kvalifikáciu v odbore využitia kmeňových buniek. Tkanivo alebo kosť z mliečneho zubu je totiž možné výborne v budúcnosti použiť na riešenie viacerých problémov, dokonca má byť potenciálnym liekom na všetko – od paralýzy po plešivosť. Dokonca môže pomôcť aj pri leukémii. Tkanivo z mliečnych zubov obsahuje veľké množstvo kmeňových buniek, ktoré majú potenciál regenerovať kostné, srdcové tkanivo a chrupavku. Najdôležitejšie je, že tieto bunky obsahujú mezenchymálne bunky – to sú bunky, ktoré majú schopnosť stať sa rôznymi regeneračnými typmi buniek.

Ako fungujú?

Pojem kmeňové bunky navrhol v roku 1908 ruský histológ Alexander Maksimov. V dnešnej dobe sú používané na to, aby nahradili choré a poškodené tkanivá v tele. Dá sa nimi dokonca liečiť aj očná rohovka a aj rakovina. Kmeňové bunky sú surovinou tela, z ktorej sú generované všetky ostatné bunky.  Sú to však jediné bunky, ktoré dokážu vytvárať rôzne typy buniek, a to ak neurologické, srdcové alebo bunky kostí. Kmeňové bunky sa nachádzajú aj v embryách, v plodovej vode, v pupočnej šnúre a v malých množstvách aj v tkanivách dospelých ľudí – v kostnej dreni a v zuboch.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach