Ochorenia chrbtice trápia aj deti

Ochorenia chrbtice trápia aj deti

Nesprávne držanie tela  a bolesti chrbta nie sú u detí ničím ojedinelým. Môže za to sedavý spôsob života, ale aj nesprávne pohybové návyky. Ak sa tieto zdanlivo banálne ťažkosti neriešia, môžu prerásť do závažnejších problémov. Dieťa si tak po zvyšok života môže so sebou niesť stupňujúce sa zdravotné problémy či bolesti. 

Ochorenia chrbticeNiekedy nemusíte byť lekár, aby ste zistili, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku. Ak sa sťažuje na bolesti chrbta alebo sa vám pri pohľade na jeho postoj či sed niečo nepozdáva, nebojte sa požiadať odborníka o radu. Možno vás utvrdí v tom, že nejde o nič vážne a stav je len prechodný, no aspoň budete mať istotu, že ste nič nezanedbali. Pokiaľ však odhalí nejaký problém a naordinuje liečbu, môžete vášmu dieťaťu ušetriť mnoho nepríjemností v ďalších rokoch jeho života. Medzi najčastejšie ochorenia chrbtice u detí patrí zakrivenie chrbtice, rovnako aj nedostatočné zakrivenie a skolióza.

Guľatý chrbát
U detí ide o najčastejší problém, keďže si prirodzene uvoľňujú plecia a tým postupne aj brušné svalstvo, čo spôsobuje zakrivenie chrbtice. Problémom môžu byť aj ťažké školské tašky, ktoré ich svojou tiažou nútia mierne sa predkloniť. Na guľatý chrbát pomáha posilňovanie brušných svalov a postupné vracanie sa do vzpriamenej polohy.

800_MUDr.Kusin-detska-ortopediaNedostatočné zakrivenie
Chrbtica nemusí byť len príliš zakrivená, ale aj nedostatočne a to v jej rôznych častiach. „Zdravá chrbtica má viacero zakrivení – krčnú lordózu, hrudnú kyfózu, driekovú lordózu a krížovú kyfózu. Pokiaľ tieto zakrivenia chýbajú alebo sú nedostatočné, dieťa môže pociťovať bolesti. V takom prípade odporúčame cviky, ktoré je vhodné kombinovať s rehabilitáciami. Príčinou bolestí u detí môžu byť aj vrodené problémy, nezhubné alebo zhubné nádory v oblasti chrbtice, či zápalové ochorenia v dôsledku prechladnutia alebo prievanu. Akékoľvek podozrenie na zdravotný problém je potrebné konzultovať s detským lekárom“, vysvetľuje MUDr. Marcel Kusin z detskej ortopedickej ambulancie Nemocnice Malacky.

Skolióza
Skolióza, čiže vychýlenie chrbtice do strán sa u dieťaťa môže vyskytnúť na jednom, ale aj na dvoch miestach. To, či dieťa už skoliózou chrbtice trpí sa dá pomerne ľahko odhaliť, keďže dieťa je vykrivené, ramená a bedrá má v rôznej výške. Do istej miery stoja za vznikom skoliózy vrodené problémy, no deti si ju často spôsobia aj nesprávnym držaním tela a nesprávnym zaťažovaním.

„Ak je posun chrbtice príliš veľký a zostane neliečený, v dospelosti môže chrbtica tlačiť na orgány a spôsobiť tak rôzne problémy. V počiatočnom štádiu detský pacient rehabilituje a cvičí. Vhodná je tiež kúpeľná liečba. V pokročilejšom štádiu sa už dieťa pravdepodobne nevyhne noseniu korzetu počas celého dňa. Tou poslednou alternatívou je operácia, počas ktorej sa popri chrbtici vedú implantáty a tie ju držia v správnej polohe,“ vysvetľuje MUDr. Marcel Kusin z detskej ortopedickej ambulancie Nemocnice Malacky.

Posunutá platnička
Časté sedenie, obezita, neprirodzené vykrivenie chrbtice počas sedenia či ležania, nosenie ťažkých bremien, ale aj neprimeraná záťaž počas športu môžu mať za následok posunutú platničku nielen u dospelých, ale aj u detí. Pomáhajú rehabilitácie a cvičenia, v prípade nadváhy je vhodné zbaviť sa prebytočných kíl a odľahčiť tak chrbticu. Lekár môže dieťaťu predpísať aj lieky na zlepšenie hybnosti a proti bolesti, no pokiaľ tlačí platnička na nerv, je potrebné podstúpiť operáciu.

„Rehabilitáciou a pravidelným cvičením v spolupráci s rodičmi je možné ochorenia chrbtice upraviť, resp. zlepšiť. Dôležitá je včasná diagnostika a zachytenie problému už v jeho začiatkoch“, konštatuje pani primárka z fyziatricko – rehabilitačného oddelenia MUDr. Helena Lesayová.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach