Pozor: Polovica rád o detskom zdraví na internete je chybná!

Neverte všetkému, čo nájdete na internete: Zlá informácia je škodlivejšia ako žiadna!

Kam siahnete, keď vaše dieťa trápia nejaké problémy, choroby, či stavy? Popýtame sa kamarátok a známych, a väčšina z nás určite siahne po najbohatšom zdroji informácii – po internete. Veď vygúgliť sa dá predsa všetko. A potom študujeme obsažné, často však rozporuplné informácie, a snažíme sa vybrať z nich, to, čo sedí na naše dieťa. Pozor však, mnohé zdroje z internetu nie sú hodnoverné, i keď sa tak tvária!

o detskom zdraví

 

Dá sa veriť?

Keď poviete pred lekárom, že ste si mysleli niečo, pretože ste to tak našli na internete, zväčša prevrátia očami a dostanete stručný výklad o nedôveryhodnosti tohto zdroja. I keď sa nám dané stránky môžu zdať skutočne dôveryhodné, nemusí to vždy byť tak. Rovnako ani rady kamarátok nie sú vždy to najlepšie, odborník je predsa odborník, inak by ani odborníci nemuseli byť.

Nepresnosti a úplné nezmysly

Nová analýza ukázala, že takmer polovica informácií, ktoré nájdeme na internete, môže byť nepresná. Aj malá nepresnosť však môže urobiť škody. Analýza, ktorá sa týkala vyhľadávania termínov o bezpečnosti spánku detí zahŕňala skúmanie 1300 webových stránok. Hľadané výrazy sa týkali napríklad toho, ako uložiť dieťa pri spánku, fajčenia cigariet dojčiacej mamičky a používania cumlíka.

Väčšine stránok sa nedá veriť

Viac ako štvrtina stránok, ktoré vyhodil vyhľadávač, priniesla úplne irelevantné informácie, 28 percent nepresné informácie. Stránok s hodnovernými informácií bolo iba 43.5 percenta. Keď neberieme do úvahy stránky s úplne od veci informáciami, stránok s nepresnými informáciami je až 39,2 percenta. Preto, ak vás lekár upozorní na to, že na internete nie sú vždy hodnoverné informácie, neberte to ako urážku alebo snahu o presadzovanie jeho odbornosti a autority. Naopak, je dôležité, aby nás informovali o obmedzenej dôveryhodnosti internetu, pretože môže dôjsť k mnohých omylom, a žiaľ, aj neodvrátiteľným chybám, ktoré by sme mohli dlho ľutovať. Napríklad mnohí rodičia si myslia, že je bezpečné a príjemné, aby ich dieťatko spalo s nimi v posteli, pričom ide o mimoriadne nebezpečnú záležitosť s hrozbou udusenia.

Blogom neverte už vôbec!

Pritom uloženie dieťaťa na spánok je veľmi dôležitým „bezpečnostným opatrením“. Bábätká, ktoré nie sú bezpečne uložené, nemajú bezpečnú postieľku, majú v nej vankúš, či hračky, sa môžu zadusiť a majú aj väčšie riziko syndrómu náhleho úmrtia. Ešte horšiu dôveryhodnosť ako internetové stránky zamerané pre rodičov, majú blogy. Ich pravdivosť a presnosť je približne len 30,9 percent. Blog treba preto brať len ako názor pisateľa, nie ako hodnovernú informáciu. Samozrejme, internet je dôležitým nástrojom a je dobré ho mať, ale treba si uvedomiť, že zlé informácie môžu narobiť viac škody ako žiadne informácie. Preto je dôležité konzultovať ich s odborníkom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach