Prečo sú deti sebecké a chamtivé?

Charakter detí formuje konzum! Dá sa tomu vyhnúť?
Dieťa sa rodí ako nepopísaná tabuľa. Samozrejme, niečo má geneticky naprogramované, ale na to, aby sa genetika naplno prejavila, treba jej podsunúť výzvy. Viete však, čo naše deti, ktoré sa rodia dobré, ovplyvňuje najviac? Sú to moderné návyky.

Môže za to náš životný štýl?
Žiadne dieťa nie je „od prírody“ sebecké, lakomé alebo drzé. Všetci sme sa narodili veľkorysí, tak aj naše deti. Kde je teda problém? Mnohí odborníci tvrdia, že za to môže konzumný spôsob života a televízia. Vďaka týmto faktorom sa naše deti stávajú sebeckými.

Deti

Z ľudomilov sebci? Prečo?!
Tento životný štýl potláča nám vrodený altruizmus a deti mení na svoju podobu omnoho jednoduchšie a intenzívnejšie ako dospelých. Kým my sme vyrastali vo svete s inými hodnotami, konzum nás až tak neovplyvňuje ako naše deti, ktoré s ním vyrastajú. Vidíme to už napríklad aj na tom, že chamtivosť a sebeckosť je častou vlastnosťou detí v predškolskom či ešte mladšom veku, čo voľakedy bolo skôr raritou.

Niet energie na nezištnosť
Konzumný spôsob života nás napríklad núti kupovať si stále nové oblečenie, hračky, elektroniku, doplnky… Informácie z médií nás poháňajú v priveľmi rýchlom životnom tempe, podobne aj potreba spoločností zvíťaziť v konkurenčnom boji. Náš mozog sa dostáva do stresu a veľkú časť jeho energie zaberá strach. Nemáme chuť ani dôvod na to, aby sme sa upriamili na aktivitu, ktorá je nezištnou.

Najväčšou hodnotou nový telefón
Veľký rozdiel si napríklad možno všimnúť už aj na deťoch, ktoré sledujú televízne reklamy a tých, ktoré ich nesledujú. Všetko sa pretavuje do detského správania. Mnoho výskumov ukazuje, že konzumný spôsob života a nedostatok šťastia sú prepojené. Môžete mať celý rad životných hodnôt, ktoré sú založené na skutočných motiváciách – ako je napríklad milujúca rodina, alebo hodnoty môžeme postaviť na vonkajších faktoroch – ako sú skvelý vzhľad alebo trendové oblečenie. Deti, ktoré vyrastajú v druhom spomínanom prostredí majú tendenciu viac trpieť duševnými problémami. Sám som pracoval s mnohými traumatizovanými deťmi a na začiatku terapie mnohým často najviac záležalo na tom, aby mali najnovší iPhone alebo dobré tenisky. Neskôr sa mnoho detí naučilo vnímať tieto záležitosti ako menej dôležité.

Najhorší vplyv v najcitlivejšom období
Do dieťaťa prakticky od narodenia hustíme konzumným štýlom života túžbu po sebauspokojení , ktorá postupne rozvíja jeho superego, namiesto potreby porozumenia voči druhým, empatie a altruizmu. Pritom už dvoj – trojmesačné dieťatko má vyvinutú potrebu pomáhať iným a robiť dobre. To všetko sa postupne kazí a ničí. Na konzumný spôsob života sú citlivejšie dievčatá ako chlapci. Ich životné šťastie práve vplyvom tohto životného štýlu veľmi výrazne klesá po veku jedenásť rokov a až do šestnástky. Práve v období, ktoré je pre ich ďalší rozvoj najdôležitejšie – ako duševný, tak i z hľadiska vývoja mozgu. Čo ich čaká?

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach