Telka ničí nielen spánok

Viete ako zabezpečiť, aby telka deťom škodila, čo najmenej?

Väčšina rodičov dobre vie, že deti by nemali pri televízii vysedávať dlhé hodiny, ale predsa len niekedy sme radi, keď sú detičky ticho a na jednom mieste, však? Všetko má však svoje medze. Nejde len o pasivitu a priberanie, ktoré sa spája s vysedávaním pri telke, ale aj o ďalšie zmeny a hrozby pre deti.

Telka ničí nielen spánok

Čo s rukami?

K pohodliu pri televízii akosi automaticky patrí aj pochutnávanie si na niečom. Len tak zo zvyku, alebo preto, aby sme zamestnali aj ruky a ústa. Rozhodne nie preto, aby sme sa nasýtili. K telke zvyčajne hladní nechodíme. Deti sa tento zvyk učia od rodičov, a tak neraz už v ranom detstve si nevedia predstaviť nič príjemnejšie a lepší program ako je sledovanie rozprávok a súčasné pochrumkávanie nezdravých čipsov, či lízanie lízaniek, maškrtenie cukríkov či bonbónov. Výsledok je jasný, pasívne deti, ktoré si zvyknú na nezdravý životný štýl, majú nadváhu, ochabnuté svaly a riziko mnohých ochorení.

Prebdené a ťažké noci

Nadváha, či obezita a civilizačné ochorenia s ňou súvisiace nie sú však jedinou hrozbou vysedávania pred televíznou obrazovkou. Veľmi nebezpečné je večerné sledovanie telky, ktoré môže výrazne narušiť spánok. Minimálne dve hodiny pred spaním by deti, ale aj dospelí nemali sledovať televíziu. Priveľa televízie môže mať veľmi negatívny dopad na mozog dieťaťa, a to priamy. Nedávne vedecké štúdie totiž dokázali, že môže meniť štruktúru mozgu dieťaťa a vcelku ničivo.

O čo ide?

Čím viac času dieťa trávi sledovaním televízie, tým hlbšie zmeny v jeho mozgu sa udejú. A to už pri sledovaní televízie od dvoch hodín. U detí, ktoré sledovali viac hodín denne televíziu vedci zistili väčšie množstvo sivej hmoty v oblastiach čelného laloku. Tento väčší objem však v žiadnom prípade nie je pozitívnou záležitosťou, ale práve naopak. Súvisí totiž s nižšou verbálnou inteligenciou. Je to podobné ako s telesnou hmotnosťou. Na to, aby tieto časti mozgu kvalitne a efektívne pracovali, je potrebné, aby sa vyformovali a vytvarovali už od detstva. Nevyformovaná nadmerná sivá hmota v tomto prípade je niečo podobné ako obezita.

Nenechajme ich vyberať

Podľa odborníkov je sledovanie televízie priamo i nepriamo spojené s neurokognitívnym vývojom detí. Niektoré z týchto súvislostí sú vyslovene škodlivé, a preto by sme my – rodičia a opatrovníci detí mali brať do úvahy negatívne vplyvy sledovania televízie po dlhú dobu. Negatívne vplyvy na mozog detí, boli preukázané v približne rovnakej miere u dievčat ako aj u chlapcov. Samozrejme, sledovanie televíznych programov môže byť pre deti aj prospešné, podľa toho, aké vyberáme pre ne programy. Áno, my by sme mali byť tí, ktorí zvolia, čo bude dieťa pozerať, nemali by mať do istého veku voľný prístup ku všetkým programom. Rodičia by mali byť v blízkosti, aby vedeli, čo dieťa sleduje, a ak by si preplo nevhodný kanál, aby mohli včas zakročiť. Nemusí ísť pritom len o erotické kanály, ktoré našťastie mávajú rodičovský zámok, ale aj o filmy určené pre dospelých, či dokonca niektoré seriály a rozprávky pre staršie deti.

Pozrime si s nimi

Dobrým riešením, na ktoré však má čas len málokto s rodičov, je sledovanie televízie s deťmi.  Nejde len o to, aby sme vedeli, čo presne pozerajú, ale preto, že pre menšie deti je veľkým prínosom, keď je pri nich niekto, kto im môže vysvetliť to, čomu nerozumejú a prípadne rozprávať sa o tom, čo vidia. Takto sa zároveň rozvíja aj ich verbálna komunikácia a slovná zásoba, nie ako u detí, ktoré mlčky hodiny pozerajú na telku. Aspoň raz za čas by sme si teda mali nájsť čas aj na spoločné sledovanie programov. Okrem iného sa tak dobre oboznámime s obsahom jednotlivých rozprávok a budeme mať podstatne lepší prehľad o tom, v akom svete naše dieťatko žije.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach