SPÄŤ
Pre deti

Treba plombovať mliečne zuby?

Od: Henrieta Karabova 4.12.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Otázka, ktorú mi často kladú rodičia so svojimi ratolesťami v ambulancii.

„…veď im povedali, že to nemá význam, veď aj tak vypadajú!…” Šokovaná týmito výrokmi rýchlo odpovedám – ÁNO TREBA! Ale pekne po poriadku.

Treba plombovať mliečne zuby

V prvom rade treba mliečne zuby ČISTIŤ! Od prvého zúbka, ktorý sa prereže už okolo 6 –teho mesiaca života dieťaťa. Zo začiatku nám postačí len vlhká handrička, neskôr kefka s pastou. Pokiaľ toto čistenie praktizujeme aspoň dvakrát denne a večer dieťatku už nestrkáme do ústočiek nič sladké (cumeľ s medom, čaj s cukrom, sladené mlieko…), kaz na mliečnych zuboch nemá šancu.
Pod čistením treba rozumieť aktívne odstraňovanie mäkkých povlakov zo všetkých častí zuba, ktoré robí RODIČ.

Za nesprávne považujem, ak sa dieťaťu kúpi zubná kefka a rodičia mu ju dajú ako hračku (tzv. okusávatko). Dieťa ju len „požužle“, ale povlaky si neodstráni. Ani väčšie deti (aj do 6-tich rokov – nie sú schopné si zuby správne a efektívne sami vyčistiť), česť výnimkám.

Samozrejme, že aj výživa a prostredie zohráva svoju rolu pri vzniku zubného kazu.
Takže milé mamičky, babičky a oteckovia – je to NA VÁS!

V druhom rade treba prísť s dieťaťom na prvú preventívnu prehliadku, najneskôr v dvoch rokoch. Už samo slovo PREVENTÍVNA nám hovorí, že sa snažíme predchádzať vzniku zubného kazu. Ak sa nejaký predsa len nájde, TREBA ho zaplombovať, kým je ešte „malý“.

Milý rodičia, mliečne zuby sa musia plombovať a dieťa by ich malo v ústach mať, až kým nedôjde k prirodzenej výmene chrupu za trvalý. Mliečne zuby formujú miesto pre trvalé zuby a sú dôležité pre správny vývin čeľustí.

MUDr. Jana Feltovičová

womangalérie VŠETKY