Treba plombovať mliečne zuby?

Otázka, ktorú mi často kladú rodičia so svojimi ratolesťami v ambulancii.

„…veď im povedali, že to nemá význam, veď aj tak vypadajú!…” Šokovaná týmito výrokmi rýchlo odpovedám – ÁNO TREBA! Ale pekne po poriadku.

V prvom rade treba mliečne zuby ČISTIŤ! Od prvého zúbka, ktorý sa prereže už okolo 6 –teho mesiaca života dieťaťa. Zo začiatku nám postačí len vlhká handrička, neskôr kefka s pastou. Pokiaľ toto čistenie praktizujeme aspoň dvakrát denne a večer dieťatku už nestrkáme do ústočiek nič sladké (cumeľ s medom, čaj s cukrom, sladené mlieko…), kaz na mliečnych zuboch nemá šancu.
Pod čistením treba rozumieť aktívne odstraňovanie mäkkých povlakov zo všetkých častí zuba, ktoré robí RODIČ.

Za nesprávne považujem, ak sa dieťaťu kúpi zubná kefka a rodičia mu ju dajú ako hračku (tzv. okusávatko). Dieťa ju len „požužle“, ale povlaky si neodstráni. Ani väčšie deti (aj do 6-tich rokov – nie sú schopné si zuby správne a efektívne sami vyčistiť), česť výnimkám.

Samozrejme, že aj výživa a prostredie zohráva svoju rolu pri vzniku zubného kazu.
Takže milé mamičky, babičky a oteckovia – je to NA VÁS!

Mohlo by vás zaujímať

Viete, čo deťom zaobstarať na záhradu, aby dobre spali?

Nezáleží na tom, či máte malé alebo staršie deti. Každý rodič chce, aby sa jeho dieťa cez deň čo najviac hýbalo a večer zaspalo lusknutím prsta.… Čítaj ďaľej

V druhom rade treba prísť s dieťaťom na prvú preventívnu prehliadku, najneskôr v dvoch rokoch. Už samo slovo PREVENTÍVNA nám hovorí, že sa snažíme predchádzať vzniku zubného kazu. Ak sa nejaký predsa len nájde, TREBA ho zaplombovať, kým je ešte „malý“.

Milý rodičia, mliečne zuby sa musia plombovať a dieťa by ich malo v ústach mať, až kým nedôjde k prirodzenej výmene chrupu za trvalý. Mliečne zuby formujú miesto pre trvalé zuby a sú dôležité pre správny vývin čeľustí.

MUDr. Jana Feltovičová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach