Vegetariánske dieťa

O škodlivosti či prospechu vegetariánstva sa toho popísalo veľa. Vytvorili sa dva tábory, ktoré zdôrazňujú svoju pravdu. Jedny poukazujú na škodliviny, ktoré mäso obsahuje a zdravie, ktoré prináša ovocie, zelenina, sója, tofu a iné vegetariánske dobroty. Iní vyratúvajú, aké choroby môžu človeka postihnúť, keď nebude jesť mäso. Obzvlášť sa veľká opatrnosť pri vegetariánstve dáva deťom. Niektorí rodičia, ktorí sú sami vegetariáni, sa snažia, aby aj ich dieťa dostalo do školy radšej celozrné pečivo s množstvom zeleniny, ako mu majú dať pár korún na nezdravý hotdog či hamburger.

Vegetariánske dieťa

Množstvo odborníkov zdôrazňuje, že vegetariánstvo vníma verejnosť až príliš negatívne a rodičia svoje deti paradoxne prepchávajú mäsom. Nechcú uveriť, že vegetariánska strava je komplexná a pri správnom zložení poskytuje všetky nevyhnutné živiny. Najčastejším argumentom proti vegetariánstvu je, že v takejto strave chýbajú živočíšne bielkoviny.

Ostražití rodičia si však neuvedomujú, že deťom dávajú viac bielkovín v mäse, ako ho pre svoje zdravie potrebuje. Rastlinná strava poskytuje dostatok bielkovín i esenciálnych aminokyselín, treba len dávať pozor na správne zloženie stravy. Ak sa dodrží, netreba sa obávať toho, že sa z vášho dieťaťa stane po fyzickej stránke slaboch, čo sa prejaví najmä v športovaní. Ak ho naučíte na zdravú stravu, môžete si byť istá, že bude mať takú fyzická zdatnosť ak nie aj lepšiu ako jeho kamaráti.

Vegetariánska strava obsahuje totiž dostatok škrobov, ktorý jeho telu dodajú potrebné množstvo energie. Dokazuje to aj fakt, že na zdravú vegetariánsku stravu dávajú dôraz aj samotní športovci. Pokiaľ ide o chýbajúce železo, ani tu netreba hľadať chybu vo vegetariánstve. Treba len dbať o to, aby vaše dieťa ho malo dostatok. Chudokrvnosť je problém, ktorý sa môže vyskytnúť aj dieťaťa, ktoré vo svojej strave mäso má. Treba preto žiadať lekára o dôsledné vyšetrenie, aby sa zistila skutočná príčina.

Odporcovia vegetariánstva neraz zdôrazňujú aj to, že si treba dávať pozor na rednutie kostí. To však nie je spojené z vylúčením mäsa. Na pevné kosti je potrebný vápnik a ak sa rodič dostatočne zaujíma o zdravie dieťaťa, postará sa aj o to, aby dieťaťu nechýbal.

Z vegetariánskych receptov môžete vyskúšať napríklad vegeburger.

Potrebujeme naň za dve hrste šošovice, za hrsť ovsených vločiek, jednu veľkú cibuľu, 5-10 hríbov, sójovú omáčku, kari korenie, paradajkový pretlak, soľ a pšeničnú múku. Na noc namočíme šošovicu, v tej istej vode ju na druhý deň uvaríme do mäkka, nakrájame nadrobno huby a cibuľu a pridáme ich spolu s pretlakom alebo kečupom do šošovice pred ukončením varenia. Keď je šošovica úplne mäkká, odstavíme ju z plameňa, prisypeme do nej ovsené vločky a všetko spolu rozmiešame na hmotu, z ktorej môžeme modelovať malé placky – vegeburgery. Ak je hmota veľmi riedka, pridáme múku alebo ovsené vločky, ak je príliš hustá, prilejeme trochu vody. Vegeburgery veľkosti asi 8-10 cm vypražíme a oleji a servírujeme vložené do rozkrojenej celozrnej žemle so zeleninovou prílohou.

m.ferencikova

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach