Vŕtanie v nose

Môže vŕtanie v nose posilniť imunitný systém?

Ktoré dieťa sa nevŕta v nose a neskúša, čo skrýva každá dierka, ktorú si na tváričke nájde? Rýpanie v nose, vyťahovanie soplíkov prstami, ochutnávanie „úlovku“ rozčuľuje nejednu mamičku, navyše deti sa často tvária, že im to chutí a jednoducho, ak im to aj zakážeme, neraz to robia za našim chrbtom – keď sa nepozeráme alebo tak, aby sme to nevideli. Tento tabuizovaný zvyk je spájaný s prenášaním chorôb, niektorí vedci sa však domnievajú, že by to mohlo byť práve naopak – že vŕtanie v nose a jedenie „nálezov“ z neho môže mať pozitívny vplyv na našu imunitu.

Vŕtanie v nose

Nechutné, ale zdraviu prospešné?

Znie to šokujúco, ale kanadský profesor biochémie na univerzite v Saskatchewane Scott Napper povzbudzuje svojich študentov v tom, aby zistili na vlastnej koži, či má vŕtanie v nose a jedenie hlienu môže priniesť nejaké zdravotné výhody. Snaží sa v ich spolupráci pochopiť ako vlastný hlien zlepšuje ľudský imunitný systém. Verí, že hlien z nosa môže posilniť imunitný systém tým, že do tela dodá malé a neškodné množstvo baktérií. Pravidelnými dávkami týchto baktérii môžeme podľa neho posilniť náš imunitný systém. Teória tohto odborníka vyplynula z faktu, že zlepšenie nosovej hygieny vedie dokázateľne k nárastu alergií a autoimunitných ochorení.

Vo fáze predpokladu

Profesor Napper svoju štúdiu plánuje realizovať tak, že študijnú skupinu rozdelí na dve časti. Polovica sa má zapojiť do antisociálneho správania tým, že bude jesť svoje hlieny z nosa, druhá nie. Potvrdenie jeho predpokladu dokáže sledovaním toho, ako imunitný systém „neslušnej“ časti študijnej skupiny reagoval na nový zvyk. „Všetko, čo bude treba je skupina dobrovoľníkov. Polovica skupiny si bude bežne čistiť nos, a druhá by si vyberala hlieny z nosa a jedla ich. Potom by som mohol sledovať ich imunitnú reakciu, čo by potvrdilo moju myšlienku.“ Zatiaľ sa tým zaoberal vo svojej triede, ale na potvrdenie pravdivosti jeho predpokladu je potrebný výskum na širšej skupine.

Špinavé = zdravšie?

Nechutná predstava, ale keď si to zoberieme reálne, je len málo detí, ktoré niečo podobné nerobia. Samozrejme, snažíme sa ich od toho odnaučiť a zakazovať im to. Úspechom je zvyčajne fakt, že to už nerobia na verejnosti, alebo pred našimi očami. Dáte však ruku do ohňa za to, že to nerobia, keď ich nevidíte, respektíve, keď ich nikto nevidí? Škaredý zvyk by podľa názoru tohto vedca mohol mať teda aj pozitívny efekt, čo by mohlo byť v ranom detskom veku výhodou. V tomto období mnoho detí bojuje so zníženou imunitou a trvá isté obdobie, kým sa upraví a spevnie. A my sa často čudujeme, ako je to možné, že deti, ktoré žijú v špinavom prostredí bez poriadnej výchovy sú zdravšie a odolnejšie… Možno je to práve tým.

Keď nás núti príroda

„Príroda nás núti robiť rôzne veci, pretože určité druhy správania sú pre nás výhodné… Možno, keď máte nutkanie, vybrať si hlien z nosa a jesť ho, mali by ste ísť jednoducho s prírodou,“ tvrdí profesor Napper, ktorý pre CBC News tiež povedal: „Z evolučného hľadiska sme sa vyvinuli za veľmi špinavých podmienok a možno túžba, aby naše životné prostredie a správanie bolo sterilné, v skutočnosti nepracuje v náš prospech.

Okusovanie nechtov

Ďalší odborníci sa nazdávajú, že podobne to funguje aj s obhrýzaním nechtov. I pod nimi sa nachádzajú baktérie a nečistoty, ktoré údajne môžu v konečnom dôsledku posilniť náš imunitný systém. Imunologička Hilary Longhurst si myslí: „Ak máte špinavé ruky a obhrýzate si nechty, môže to posilniť váš imunitný systém.“ Imunitný systém totiž funguje tak, že rozvíja svoju „pamäť“, do ktorej si ukladá poznámky o tom ako bojovať s každou chybou, s ktorou sa stretol. Keď sa s rovnakým problémom stretne opakovane, uvoľňuje svoje zbrane – takzvané pamäťové lymfocyty, ktoré vedia problém zničiť, alebo aspoň minimalizovať.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach