Výprask, môže viesť k problémom so správaním

Bitkou deti len netrestáme, ale si aj uľavujeme! Celé zle!

Každá mamička z času na čas čelí situáciám, keď už nevie, čo s dieťaťom a jediné čo zaberie, je bác po zadočku. Samozrejme, takéto upozornenie dieťaťa, že robí niečo zlé neublíži a môže vo výchove malých detí skutočne pomôcť. Nesmie však ísť o silný výprask, ten deťom môže len a len uškodiť a cez ne koniec-koncov aj nám.

k problémom so správaním

Bitka nie je riešením

Isté je, že malé deti sú niekedy skutočne neznesiteľné a najmä, ak máme veľa práce a sme nervózni – ťažko zvládame ich výčiny. Ak už v nás vrie žlč a máme chuť biť dieťa hlava-nehlava, mali by sme sa stopnúť. Výprask dieťaťa, ktorý môže byť pre nás čiastočnou úľavou, ale určite nie správnym riešením situácie, navyše, ak ho opakujeme, môže viesť k veľmi negatívnym vplyvom na dieťa.

Uznávaný profesor sociológie Murray Straus z University of New Hampshire vo svojej novej knihe zhŕňa desaťročia výskumov a bojuje proti bitiu detí. Výprasky od rodičov totiž môžu spôsobiť spomalenie kognitívneho vývoja a nárast asociálneho a kriminálneho správania. Dôvody, prečo bijeme deti totiž veľmi často prevyšujú samotný dôvod – nápravu výchovy dieťaťa. Koreníme bitku a silu, ktorou ju deťom dávame vlastnými problémami, nervozitou, únavou.

O čom ani netušíme

Podľa spomínaného odborníka je síce pravdou, že výprask skutočne ovplyvní zlé správanie dieťaťa k lepšiemu, ale na druhej strane prináša aj niekoľko nevýhod, a to väčších ako je samotná náprava. Oslabuje puto medzi dieťaťom a rodičmi, zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude biť alebo šikanovať iné deti a ako dospelé bude útočiť na svojho partnera. Negatívne vplyvy bitky na dieťa dokázalo už viac ako 90 percent štúdií zo všetkých, ktoré sa tomu venovali. Žiaden iný aspekt rodičovského vplyvu na deti nemá takéto grády. Negatívne.

Premeňme zlo na žart

Viem, že je to niekedy veľmi ťažké rozdýchať, ale dobrou cestou na to, ako sa zbaviť napätia namiesto bitky dieťaťa môže byť aj umenie obrátiť problém na žart. Napríklad, ak dieťa neustále odvráva, mrnčí alebo nechce spolupracovať, môžeme sa zahrať na to, že je to „zlým chrobákom, ktorý má dieťatko v puse“ a keď ho vyberieme bude dobre. Takto som podobné situácie riešila ja. Dcérka sa prekvapila, zasmiala a opäť sa vrátila k zvládnuteľnému normálu.

Hlavné dôvody prečo dieťa nebiť:

* dieťa, ktoré nebijeme dosiahne lepšie zručnosti v rámci medziľudských vzťahov a tiež aj vyšší akademický úspech

*výprasky od rodičov priamo súvisia s poruchami správania a trestnou činnosťou

Aby bolo šťastné

hľadáte darček, ktorý zvýši šance vášho dieťaťa na šťastný a zdravý život vrátane dobrej práce a manželstva, dajte si záväzok, že dieťa nikdy nebudete biť. Ešte lepšie spravíte, keď o svojom záväzku poviete dieťaťu. Prejaví sa to z jeho strany väčšou láskou a úctou k vám a na strane druhej vám samo dieťa pomôže dodržať váš záväzok. Výprask od rodičov trpia deti viac ako 20 národov sveta. OSN v súčasnosti žiada všetky národy, aby zakázali bitie detí. To, že deti nebudú bité zníži riziko delikvencie a duševných porúch, ale prinesie deťom aj právo žiť v mene disciplíny bez fyzických útokov. Úplne najhoršie je, keď dieťa zažije vyhrážanie sa nožom alebo zbraňou – jemu alebo hoci aj jeho mamičke zo strany otca, či iného menej známeho človeka. Avšak už len samotné kričanie na dospievajúce deti môže zvýšiť riziko rozvoja depresie a rušivého správania u detí. Ak na deti aj kričíme, aj ich bijeme, je veľmi pravdepodobné, že budú traumatizované. Adolescenti horšie znášajú krik otca ako matky, ak sa nestretol s fyzickou agresiou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach