5 znakov, že ste stvorená na plodenie

Kedysi sa za znak plodnosti ženy považovali široké boky, dnes už vieme, že to nie je také jednoduché. Desať percent žien vo veku od 15 do 44 rokov má problémy s otehotnením. Viete, podľa čoho zistíte, či ste stvorená na plodenie?

stock.adobe.com

Boky nám to o plodnosti a schopnosti počať veľa neprezradia, našťastie sú tu iné znaky plodnosti:

Silný výtok pri ovulácii

Silný výtok pri ovulácii, ktorý je iný ako bežný – je ťahavejší, hlienovitý, aby uľahčil cestu spermiám k vajíčku je jedným zo signálov, že ste pripravená na tehotenstvo.

Nebolestivý pohlavný styk

Mnoho žien trpí bolesťami pri pohlavnom styku z rôznych dôvodov. Nové štúdie priniesli poznatky, že bolesti a nepohodlie pri sexe môže súvisieť s neplodnosťou. Často je príznakom ochorení – napríklad endometrióza, ktoré sťažujú otehotnenie, preto by sme to mali riešiť s odborníkom.

Zdravá hmotnosť

Gynekológovia odporúčajú ženám už pol roka pred snahou o počatie dosiahnuť čo najoptimálnejšiu hmotnosť. Stvorená na plodenie sme vtedy, ak sa dokážeme zbaviť nadbytočných kíl a udržiavať zdravý životný štýl. Pozor, plodnosť nemá rada ani podváhu!

Pravidelná menštruácia

Menštruácia, ktorá príde presne na čas je nemenej dôležitá ako spomínané znaky plodnosti. Nie je síce úplnou zárukou, že všetko funguje, ako by malo, ale určite je veľmi dobrým signálom nášho pohlavného zdravia. Nepravidelná menštruácia môže znamenať stratu ovulácie, čo veru k tehotenstvu nevedie. Tridsať až 40 percent všetkých prípadov neplodnosti predstavuje práve nepravidelná alebo iným spôsobom abnormálna ovulácia.

Krvácanie a bolestivosť pri menštruácii je v norme

Prisilné alebo pridlhé krvácania, veľmi silné kŕče, sú často znakom zdravotného problému. Môže ísť o zlú zrážanlivosť krvi, endometrióziu, nádor alebo panvové zápalové ochorenie. Naopak, krátka, slabnúca menštruácia, najmä ak je nepravidelná a intervaly sa predlžujú zvyčajne znamená menopauzu. Čoraz viac žien mladších ako 40 rokov trpí predmenopauzou, stavom, ktorý sa s plodnosťou už veľmi v láske nemá.