Aj muži môžu trpieť tehotenskou a popôrodnou depresiou!

Tehotenstvo a pôrod môžu byť veľmi náročnou skúškou pre mamičky, ale problémom sa niekedy nevyhnú ani muži. Samozrejme, my sme tie, u ktorých prebiehajú náročné hormonálne zmeny a zmeny celého organizmu, ktoré ovplyvňujú aj našu psychiku. Špeciálne ženy, ktoré sú mamičkami po prvýkrát zažívajú ťažkú premenu zo slobodnej ženy na mamičku, ktorá je 24 hodín denne zodpovedná nielen za seba, ale aj za zdravie a život svojho dieťaťa. Psychicky náročné stavy však môžu zažívať aj oteckovia.

 tehotenskou a popôrodnou depresiou

Nebezpečné pochybnosti

Tehotenská a popôrodná depresia je relatívne častým javom, ktorý môže byť nebezpečný pre zdravie a život matky, ako aj jej dieťaťa, preto je potrebné riešiť ho čo najskôr. Obavy z nezvládnutia výchovy, starostlivosti o dieťa môžu pohltiť ženu do takej miery, že začne o sebe výrazne pochybovať a úplne ju to „odstaví“ z normálneho život. Niektoré zažívajú také ťažké stavy, že nie sú schopné starať sa o dieťa alebo mu môžu v záchvatoch zlých psychických stavov ublížiť. Na mieste je preto neodďaľovať liečbu, ktorá mamičku dokáže postaviť na nohy.

Náročná zmena situácie a najmä nová zodpovednosť

Založenie rodiny a otcovstvo je však náročnou situáciou neraz aj pre oteckov. Rovnako i oni, i keď s nimi aspoň tak „netočia“ hormóny ako s nami, musia zvládnuť zmenu situácie, mali by byť schopní postarať sa o rodinu a jej zabezpečenie v čase po narodení dieťaťa, pomôcť svojej partnerke so starostlivosťou – robiť veci, na ktoré neboli zvyknutí. Rovnako stúpa dôležitosť ich zodpovednosti, čo tiež nie každý zvládne ľavou zadnou. 

Najviac trpia stresovaní a v zlom zdravotnom stave

Nová štúdia ukázala, že muži, ktorí sú v strese alebo v zlom zdravotnom stave majú vyššie riziko depresie v období, keď ich partnerka je tehotná a taktiež po narodení dieťaťa. Vedci skúmali viac ako 3500 mužov, ktorých partnerky boli v poslednom trimestri tehotenstva a deväť mesiacov po narodení dieťaťa. 2,3 percenta z týchto mužov trpelo depresiami a vážnymi obavami o to, či budú dobrými otcami a či všetko zvládnu počas tehotenstva svojej partnerky, po pôrode toto číslo ešte takmer dvojnásobne vzrástlo. 153 mužov z celej skupiny trpelo popôrodnou depresiou ešte v čase deväť mesiacov po narodení dieťaťa.  

Môže to ohroziť aj vzťah

Možno poznáte rodiny, kde otec pár mesiacov po pôrode odišiel z domu, či dokonca sa s manželkou rozviedol, lebo nevedel situáciu uniesť. Mnoho z mužov je podľa odborníkov nepripravených na túto náročnú úlohu a po narodení dieťaťa sa jednoducho zľakne a snaží sa zdupkať. Samozrejme, to nie je optimálne riešenie. Sú tiež rodiny, v ktorých matka radšej trávi prvé mesiace po pôrode u svojich rodičov ako s partnerom, čo tiež nie je ideálne vzhľadom na výchovu dieťaťa a budovanie vzťahu s otcom.

Najčastejšie sú obavy o finančnú istotu

Najčastejšie oteckov trápia obavy, že prídu o prácu, že si nenájdu druhú a nebudú schopní pokrývať finančné nároky rodiny. Samozrejme, náročnými prvými mesiacmi starostlivosti o dieťa trpia nielen ženy, ale aj oteckovia a nevyspanie sa zvyčajne týka aj ich. To má tiež negatívny vplyv na psychiku. Keď sa k tomu pridá stres v práci, situácia je ešte náročnejšia. Odborníci upozorňujú, že i otcovská depresia môže mať priamy alebo nepriamy vplyv na deti, dôležité je včas rozpoznať príznaky a liečiť ich.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach