Aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Prvé príznaky tehotenstva sa objavujú v čase, keď ešte len čakáme, či menštruácia príde alebo nie. Väčšina z nich je však veľmi podobná ako znaky blížiacej sa menštruácie. Znásobujú sa v čase, keď menštruácia mešká pár dní a niektoré z nich pretrvávajú celý prvý trimester.

prvé príznaky tehotenstva
stock.adobe.com

Čo si všimneme najskôr?

Prvé príznaky tehotenstva zahŕňajú meškanie menštruácie, citlivejšie bradavky, bolestivé prsia, ktoré navierajú a oťažievajú. Na rozdiel od prsníkov pred menštruáciou sú mimoriadne citlivé samotné bradavky, čo môže byť nepríjemné. V prvých týždňoch tehotenstva pociťuje väčšina budúcich mamičiek zmenu chuti do jedla – najskôr nechutenstvo, neskôr sa to zmení.

„Ranná“ nevoľnosť

Najznámejším signálom tehotenstva je nevoľnosť neraz spojená so zvracaním, hoci ňou nemusí trpieť každá budúca mamička. „Ranná“ nevoľnosť nemusí byť len ráno, i keď sa tak nazýva, niektoré ženy ňou trpia počas celého dňa. Stav sa zvyčajne upraví ku koncu prvého trimestra. Pozor, pri vážnych stavoch je nevyhnutná hospitalizácia!

Únava, závraty, výtok

Aj pocit nafúknutia, zväčšenia bruška, či mierne pobolievanie v bolesti v podbrušku, zápcha či hnačka môžu byť prvé príznaky tehotenstva. Pridáva sa únava, bolesti chrbta, špeciálne v krížovej oblasti, točenie hlavy, závraty, ľahko sa zadýchame. Mnohé ženy počas majú od prvých dní druhého stavu intenzívnejší výtok ako inokedy. Ten tehotenský nie je zafarbený, ani nepáchne. Ak by to tak bolo, môže ísť o infekciu.

Menej známe znaky tehotenstva:

* zvýšená pigmentácia,

* časté zmeny nálad,

* častejšie močenie,

* zvýšená tvorba slín,

* zvláštne chute a intenzívnejšie vnímanie pachov,

* mierne zvýšená telesná teplota,

S testom sa neponáhľajte

Mnohé z nás už pri prvých príznakoch druhého stavu utekajú do lekárne, aby si kúpili tehotenský test. Ten však nemá význam robiť si skôr ako pri meškaní menštruácie viac ako jeden-dva dni. Vyberte si test s najvyššou citlivosťou a urobte si ho z ranného moču. Takto bude výsledok jednoznačnejší. Ak je však už z druhej „paličky“ aspoň náznak, zvyčajne na ďalších testoch bude tmavnúť, čo je spôsobené nárastom hladiny hCG hormónu – a budete mať istotu, že ste tehotná. Potom je načase navštíviť gynekológa, ktorý potvrdí tehotenstvo.