Aké vitamíny v tehotenstve skutočne potrebujete?

Nedostatok vitamínov počas tehotenstva sa spája s viacerými problémami a neželanými stavmi, ktoré môžu ohroziť mamičku i plod. Na druhej strane nás farmaceutický priemysel tlačí do užívania najrôznejších multivitamínových prípravkov, ktoré nemusia byť vôbec potrebné. Najmä, ak nepoznáme presne, akých živín máme nedostatok.

vitamíny v tehotenstve

Tieto vitamíny v tehotenstve majú dôležitú úlohu:

Vitamín A

Pretože podporuje rast buniek, hrá kľúčovú úlohu pri tvorbe a udržiavaní srdca, pľúc, obličiek a ďalších orgánov. Je tiež dôležitý pre imunitný systém, vďaka čomu je prospešný pre matku aj dieťa počas tehotenstva. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby doplnok vitamínu A počas tehotenstva neprekročil 10 000 iu na deň. Zo stravy ho priveľa prijať nemôžeme.

Existujú dva hlavné typy vitamínu A. Prvý, aktívnejší typ, sa nachádza v živočíšnych výrobkoch, ako je mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Druhým typom je provitamín A. Karotenoidy provitamínu A sa nachádzajú v pestrofarebnom ovocí a zelenine, napríklad v mrkve a sladkých zemiakoch.

Vitamín D

Nedostatok vitamínu D súvisí s horšou imunitou, alergiami, zlou náladou, psychickými problémami, únavou, bolesťami svalov a kĺbov – jednoducho so všetkým, čo v tehotenstve určite nepotrebujeme. Nízka hladina vitamínu D u tehotných môže viesť k abnormálnemu rastu kostí, zlomeninám alebo krivici. Pri dostatočnom príjme vitamínu D sa znižuje aj riziko potratu a predčasného pôrodu. Užívať by sme ho mali už od zistenia, že sme tehotné, alebo ešte skôr, špeciálne počas zimy. Odporúčaná dávka je najmenej 10 mcg denne.

Kyselina listová

Treťou kľúčovou živinou, nevyhnutnou v tehotenstve je kyselina listová. Je potrebná pre zdravý vývoj plodu – mali by sme denne prijať 400 mcg kyseliny listovej. Znižuje tiež riziko potratu, vývojových chýb, preeklampsie.

Výživa v tehotenstve by mala zahŕňať aj dostatok niektorých dôležitých minerálov: najmä železa, bielkovín, esenciálnych mastných kyselín (omega-3), ktoré podporujú rozvoj mozgu. Nachádzajú sa v olejnatých rybách, ale môžeme ich užívať aj vo forme doplnku výživy.