Ako predísť predčasnému pôrodu?

Predčasný pôrod sa dá predvídať podľa dĺžky krčka maternice

Predčasných pôrodov je v dnešnej dome podstatne viac, ako v uplynulých rokoch a desaťročiach. Predpokladá sa, že je to spôsobené vplyvom meniaceho sa životného prostredia a ďalších negatívnych faktorov nášho životného štýlu, akým je napríklad stres. To je dôvod, prečo sa odborníci sústredia na spôsob, ako znížiť riziko predčasných pôrodov. Zdá sa, že pomôcť môže progesterón.

predčasnému pôrodu

Krátky krčok – hlavný rizikový faktor

Nová štúdia, uverejnená v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology, opísala dve stratégie, ktoré by mohli predpokladať predčasný pôrod: časť tehotných žien podstúpilo meranie dĺžky krčka maternice, prostredníctvom špeciálneho ultrazvuku a tie, ktoré mali krátky čapík, boli úspešne liečené vaginálnym podaním progesterónu. Hlavným rizikovým faktorom predčasného pôrodu je podľa odborníkov krátky krčok maternice – definovaný, ako menej, ako 25 milimetrov.

Štatistika predčasných pôrodov

Približne 12,9 milióna detí na celom svete sa narodí predčasne – pred 37. týždňom tehotenstva. Najväčší počet predčasných pôrodov na svete majú Spojené štáty americké. Skoré predčasné pôrody, ktoré sú definované ako pôrody do 32. týždňa, sú spojené s vysokou mierou novorodeneckých komplikácií a dlhodobých neurologických postihnutí. Neskoršie predčasné pôrody – medzi 34. a 37. týždňom predstavujú sedemdesiat percent všetkých predčasných pôrodov. Hoci spôsobujú nižšiu mieru komplikácií, ako skoré predčasné pôrody, stále predstavujú veľké zdravotné problémy.

Gél s progesterónom

Štúdia ukázala, že vaginálna aplikácia gélu s obsahom progesterónu výrazne znižuje mieru predčasného pôrodu u žien. Znižuje riziko, ako skorých, tak aj neskorých predčasných pôrodov. Keď bol vaginálne podaný progesterón ženám s krátkym krčkom maternice, okrem zníženia rizika predčasného pôrodu, znížil aj výskyt hospitalizácií novorodenca na jednotke intenzívnej starostlivosti. Rovnako sa znížil výskyt syndrómu dychovej tiesne, keď je potrebná mechanická ventilácia. Celkovo bolo zaznamenané znateľne nižšie skóre zdravotných problémov novorodencov, ako sú vnútrolebečné krvácanie, črevné ťažkosti, dýchacie problémy, infekcie a úmrtia.

Bezpečná a účinná liečba

Autor štúdie tvrdí, že liečba progesterónom je bezpečná, pretože ide o prirodzený tehotenský hormón, ktorý počas tehotenstva vytvárajú vaječníky a placenta. „Už priveľmi dlho nebol dosiahnutý žiaden väčší pokrok v oblasti prevencie predčasného pôrodu,“ tvrdí odborník a pokračuje: „Táto nová veľká štúdia ukazuje, že je možné oboje – pomôcť ženám určiť riziko predčasného pôrodu a poskytnúť im bezpečnú a účinnú liečbu, ktorá zabráni predčasnému pôrodu.“ Zdá sa teda, že pomoc proti predčasnému pôrodu nie je ani veľmi zložitá, verme, že bude čoskoro dostupná aj našim tehotným ženám.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach