Ako si ochrániť plodnosť od mladého veku?

Neplodnosť sa týka dnes približne každého piateho páru, a pritom rastie počet partnerských dvojíc u ktorých nie je neplodný len jeden partner, ale zníženú mieru plodnosti majú obaja. Samozrejme, nádej zomiera posledná, a každý človek je individuálny prípad – s vlastnými možnosťami, rizikami, riešeniami. Viete však ako si najlepšie ochrániť vlastnú plodnosť od mladého veku a čomu sa vyhnúť?

ochrániť plodnosť

Možno ste si už aj na vlastnej koži všimli, že hriechy mladosti a minulosti sa vedia na zdraví odzrkadliť aj omnoho neskôr. I keď nás v mladom veku zrejme netrápi práve otázka plodnosti, ale množstvo životne dôležitých otázok – práca, bývanie, financie… – už vtedy by sme mali myslieť do budúcnosti. Robiť proti vlastnej plodnosti sa veru neopláca. Viete čo ju zabíja a naopak, čo podporuje?

Chráňme sa pred pohlavnými chorobami

Približne štvrtina všetkých problémov s plodnosťou je spôsobená vplyvom pohlavných chorôb. Napríklad neliečené alebo neskoro zistené chlamýdie môžu spôsobiť zablokovanie vajíčkovodov. Veľmi dôležitejším je používanie ochranných bariérových prostriedkov i vtedy, ak sa chránite pred otehotnením tabletkami. Sú najlepšou ochranou pre pohlavnými chorobami, i keď niektoré sa môžu prenášať aj nekrytými časťami intímnych partií. Venujme pozornosť pravidelnej prehliadke u gynekológa a ak máme problém, hneď ho aj riešme.

Nefajčime

Fajčenie predstavuje približne 13 percent celosvetovej neplodnosti. Je jednoduché myslieť si, že v mladosti sa nám nič nemôže stať, ale fajčenie nás dobehne napríklad aj v tom, že nemôžeme splodiť alebo vynosiť dieťa. Fajčiari sú o 30 percent menej plodní ako nefajčiari a trvá im dlhšie, kým počnú potomka.

ochrániť plodnosť

Stravujme sa zdravo, voľme vyváženú stravu a obmedzme alkohol

Dôležité je udržiavať svoju hmotnosť a objem tuku pod kontrolou. Problémy s nadváhou a obezitou výrazne ovplyvňujú plodnosť, ale rovnako aj problémy s podváhou. Na to, aby sme vedeli počať a vynosiť dieťa, potrebujeme aj určitú hladinu tuku a hmotnosť na istej úrovni – podváha rozhodne nie je dobrým štartom, podobne ako hmotnosť navyše.

Vyhýbajme sa spracovaným potravinám, cukru, snažme sa jesť jedlo čo najbližšie jeho prirodzenému stavu, zahrňme do stravy zdravé tuky – za studena lisované oleje, mastné ryby, veľa druhov zeleniny a strukovín.

Rovnako je nevyhnutné vyhnúť sa alkoholu, maximálne si dopriať raz za čas príležitostne pohárik – nie však denne!

Poznajme rodinnú anamnézu

Opýtajme sa mamičky, i babičiek, ak je to možné, v akom období dostali menopauzu, či mali problémy s počatím a podobne. Napríklad potraty v rodine môžu signalizovať aj vrodený trombofilný stav alebo iné problémy. V každom prípade všetko riešte s odborníkmi.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach