Ako tehotenstvo mení mozog?

Čo sa deje v našom mozgu, keď sa stávame matkou?
Počas tehotenstva naše telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. Cítime zmeny nálad, zvláštne stavy, stávame sa omnoho citlivejšie až precitlivené. Všetko to vyplýva z mnohých biochemických reakcií, ktorými sa naše telo a mozog pripravuje na úlohu materstva.

Tehotenstvo mení mozog
Mamičky, ktoré majú opísať zmeny po pôrode prvého dieťaťa ich zvyčajne komentujú slovami – všetko sa zmení. Pre nás sú okrem telesných zmien najvýraznejšie intímne emocionálne zmeny. Málokto si však uvedomuje, že tieto zmenu sú do veľkej miery neurologické. Neurológovia nedávno potvrdili, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Stáročné pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

tehotenstvo

O aké zmeny ide?

* Sivá mozgová hmota sa stáva koncentrovanejšou.

* Zvyšuje sa aktivita v oblastiach, ktoré riadia empatiu, úzkosť a sociálnu interakciu. Tieto zmeny sa dejú na najzákladnejšej úrovni a sú spôsobné hormonálnymi zmenami. Ich význam je jednoduchý – majú nové mamičky pripraviť na úlohu matky, vyvolať v nich intenzívny cit a vzťah k dieťaťu. Sú to tie známe pocity bezhraničnej lásky, pocity a stavy, že musíme dieťa ochraňovať a neustále sa oň starať, zabezpečiť im všetky potreby, reakciu na každý podnet.

* Veľký nárast zaznamenáva hladina hormónu oxytocín, hormónu lásku. Práve tento hormón je zodpovedný za vzťah medzi matkou a dieťaťom u všetkých cicavcov. Mozog budúcej a čerstvej mamičky vykazuje veľmi podobné zmeny ako mozog zamilovaného človeka. Vďaka oxytocínu citlivejšie reagujeme na potreby dieťaťa, jeho plač.

Depresie a úzkostné stavy
Sledovanie zmien v mozgu tehotných žien je tiež kľúčom k pochopeniu toho, prečo mnoho nových mamičiek trpí depresiami a úzkostnými stavmi. Odhadom až jedna zo šiestich žien trpí popôrodnou depresiou a u mnohých ďalších sa rozvinú poruchy ako napríklad nutkavý pocit potreby ustavičného umývania rúk, posadnutosť neustále kontrolovať, či dieťa dýcha a podobne. Sú to aspekty obsedantno-kompulzívneho správania. Prečo je to tak? Pretože hormonálne a biochemické zmeny nastávajú v centrách riadiacich materskú motiváciu – a toto sú práve centrá, ktoré do značnej miery súvisia s obsedantno-kompulzívnym správaním.

Zbytočné myšlienky?
Matky po narodení dieťaťa veľmi často a intenzívne rozmýšľajú o veciach, ktoré nemôžu kontrolovať. Neustále premýšľajú o dieťati, či je zdravé, choré, spokojné, čo bude o týždeň, mesiac, rok, desať rokov. Sú to myšlienky, ktoré nevedú nikam, ale opäť vyplývajú zo zmien v mozgu, ktoré nám dáva tehotenstvo. A ešte jedna zaujímavosť na záver – dojčiace ženy vnímajú plač svojho dieťaťa citlivejšie a intenzívnejšie ako matky, ktoré nedojčia alebo ani nikdy nedojčili. Zmeny v mozgu sa však netýkajú len mamičiek. Vykazujú ich aj muži, ktorí sú intenzívne zapojení do starostlivosti o dieťa.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach