Ako zvýšiť šancu otehotnieť prirodzeným spôsobom?

Nedarí sa vám otehotnieť? Ešte skôr, ako sa rozhodneme vyskúšať umelé oplodnenie, oplatí sa skúsiť prirodzené spôsoby. Ako zvýšiť šancu otehotnieť? Ktoré spôsoby fungujú?

Ako zvýšiť šancu otehotnieť

Myslime tiež na to, že otehotnenie je rovnako záležitosťou muža, ako aj ženy. Počet prípadov mužskej neplodnosti rastie, zhoršuje sa kvalita spermií. Preto by sme obaja mali dbať o zdravý životný štýl.

Ako zvýšiť šancu otehotnieť:

Nefajčime a obmedzme alkohol

Fajčenie môže znížiť plodnosť až o 40 percent a skrátiť plodné roky až o 10 rokov. Fajčiarky vstupujú do menopauzy zvyčajne o 3 roky skôr ako nefajčiarky. U mužov fajčenie zhoršujú kvalitu spermií, u žien poškodzuje sliznicu maternice a narúša funkciu vaječníkov.

Priveľa alkoholu mení rovnováhu hormonálneho systému žien, pretože pečeň zaneprázdnená spracúvaním toxínov nestíha robiť svoju hlavnú prácu. Nahromadené toxíny majú škodlivé účinky na plodnosť aj u mužov. 

Majme pod kontrolou telesný tuk

Ak chceme otehotnieť, mali by sme dbať o zdravú hmotnosť. Nízke percento telesného tuku môže spôsobiť neplodnosť, podobne ako aj priveľa telesného tuku. Snažme sa jesť nespracované potraviny, veľa ovocia, zeleniny, optimálne v bio kvalite. Veľmi dobré sú orechy a semiačka, kyselina listová. Zabúdať by sme nemali ani na vitamíny C a D.

Znížme hladinu stresu

Vyhýbajme sa stresujúcim udalostiam, nájdime si spôsob, ako sa zbaviť stresu. Nepime priveľa kofeínu, ktorí stres znásobuje. Dbajme o dostatok oddychu, kvalitný spánok a každodenný pohyb. Mnohým ženám pomáha joga, meditácia, prechádzky v prírode.

Znížme vplyv techniky

Elektromagnetické pole a modré svetlo výdobytkov techniky ničia nielen naše zdravie, ale ohrozujú aj plodnosť. Nikdy si nedávajme notebook do lona či na kolená, je to nebezpečné aj pre mužskú plodnosť. Muži by si mali dávať pozor aj na prehrievanie semenníkov, ktoré ničí spermie.

Dopĺňajme potrebné minerály

Na podporu plodnosti u žien i mužov slúžia predovšetkým selén a zinok. Sú nevyhnutné pre plodnosť, pretože pomáhajú s vývojom embryí a zdravím spermií a môžeme prirodzene zvýšiť šancu otehotnieť.