Chcete rodiť cisárskym rezom ?

Cisársky rez a riziko astmy
Čoraz viac známych osobností ženského rodu vo svete uprednostňuje pôrod cisárskym rezom pred klasickým. Má to niekoľko výhod – nemusia prežívať pôrodné bolesti, neraz problematický a dlhý pôrod, nebudú mať pôrodom zmenenú pošvu, ani jazvičku po nastrihnutí hrádze. Pôrod bude navyše veľmi rýchly a spravidla o ňom nebudú ani vedieť, keď  sa preberú dostanú hneď na hruď svoje dieťatko. Kvôli postave a kvôli tomu, aby si mohli užívať „plnohodnotný život“ a nebyť viazaná na to, čo jesť a čo nie, nemožnosť vypiť si, zapáliť… si mnohé celebrity dajú čo najskôr po pôrode hormonálne zastaviť i tvorbu mlieka. Nemusia tak byť ustavične k dispozícii, veď z fľaše ich môže nakŕmiť aj opatrovateľka. Počet pôrodov cisárskym rezom neustále rastie, i v tom prípade, že nie sú žiadne komplikácie a všetko je na najlepšej ceste k normálnemu prirodzenému pôrodu.

cisarsky rez
Nepríjemné prekvapenie
Prejdime však do reality: ženy, ktoré rodili cisárskym rezom (a pritom nemuseli) väčšinou bývajú veľmi nepríjemne prekvapené, keď sa z „následkov“ tohto moderného spôsobu. Rana sa hojí dlhšie, cítia sa vyčerpané, neschopné postarať sa o dieťa, zostávajú dlhšie v nemocnici, kým tie ktoré rodili klasickým spôsobom sa o svoje dieťa naplno starajú od prvých dní a dokážu, i keď s miernymi problémami chodiť a väčšinou na piaty deň idú s ratolesťou domov.

Riziko astmy
Väčšina lekárov odsudzuje túžbu tehotných žien rodiť cisárskym rezom a vedia prečo. Najnovšie výskumy však ukázali aj ďalšiu nevýhodu neprirodzeného spôsobu pôrodu. A síce – deti narodené cisárskym rezom sú omnoho náchylnejšie na astmu ako deti narodené prirodzenou cestou.

Nórski vedci sledoval počas ôsmych rokov viac ako 2900 detí, ktoré sa narodili v čase od mája 1996 do decembra 1997. Vo veku osem rokov bolo z nich 12,4 percenta postihnutých astmou. Lekári dospeli k záveru, že v prípade detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom je riziko astmy až o 80 percent vyššie ako u ostatných. Logicky – nebezpečenstvo je vyššie, ak jeden z rodičov trpí astmou alebo nejakou alergiou, nehovoriac o tom, ak majú takéto ochorenie obaja…

Vo všeobecnosti v posledných desaťročiach vo svete výrazne pribúda detí, chorých na astmu. Najvýraznejšie je to v rozvinutých krajinách, kde ženy čoraz častejšie rodia cisárskym rezom bez ohľadu na to, či sú na to zdravotné dôvody alebo nie. Napríklad v roku 2000 v niektorých oblastiach prekročil počet pôrodov cisárskym rezom 30 percent, kým v sedemdesiatych rokoch to bolo je 5 percent. Podľa agentúry Reuters astmou dnes trpí až približne 300 miliónov ľudí.

-sz-